Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Zmarł ks. kan. Antoni Sanecki - uroczystości pogrzebowe 11 i 12 lutego 2019

11-02-2019
Śp. ks. kan. Antoni Sanecki...

7 lutego 2019 r. zmarł ks. kan. Antoni Sanecki - emerytowany proboszcz parafii Tarnowska Wola.

 

     Ks. Antoni Sanecki urodził się 22 października 1946 roku w Przedmieściu Czudeckim, parafia Czudec, Diecezja Rzeszowska. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w WSD w  Przemyślu w latach 1964-1970. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1970 roku.

Jako wikariusz pracował w parafii: Korczyna, Uherce, Krzywcza, Pruchnik, Stary Żmigród, Strzyżów, Tarnobrzeg – Miechocin, Krosno.

Posługę proboszcza pełnił w parafii: Tarnobrzeg – Mokrzyszów i Tarnowska Wola.

     Pełnił przez dwie kadencje funkcję wicedziekana dekanatu Tarnobrzeg-Południe. Był dekanalnym wizytatorem katechetycznym. W 1996 r. został uhonorowany godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Opatowie. W roku 2016 przeszedł na kapłańską emeryturę.

     Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Program uroczystości pogrzebowych:

Poniedziałek (11 lutego 2019 r.)

Godz. 17.00 – Msza święta żałobna w par. pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu
Godz. 19.00 – Nieszpory żałobne w par. Tarnowska Wola

Wtorek (12 lutego 2019 r.)

Godz. 13.00 – Msza święta pogrzebowa w par. Tarnowska Wola. Po mszy świętej złożenie ciała na cmentarzu komunalnym w Tarnobrzegu-Sobowie

 

Źródło: diecezjasandomierska.pl

 

 

Wspomnienie ks. kan. Antoniego Saneckiego 
(materiał pochodzi z książki "Kościół parafialny w Tarnowskiej Woli", wydanej w 2018 r.)

 
     Po śmierci ks. Tadeusza Owsiaka w 1992 r. ks. bp. ordynariusz sandomierski, Wacław Świerzawski na nowego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli zamianował ks. Antoniego Saneckiego, dotychczasowego proboszcza z parafii w Mokrzyszowie. Ks. A. Sanecki pełnił swoją duszpasterską misję przez 24 lata, do listopada 2016 r., do czasu przejścia na emeryturę. Ważnymi wydarzeniami tego czasu było nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej oraz Matki Bożej Częstochowskiej, której 3 wizerunki były przyjmowane przez mieszkańców 3 wsi. Innym z istotnych wydarzeń religijnych była peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po domach wiernych, która została poprzedzona naukami rekolekcyjnymi o Bożym Miłosierdziu. Podobnego znaczenia nabrała uroczystość Intronizacji Najświętszego Seca Jezusowego i peregrynacja obrazu Chrystusa Króla w rodzinach parafii. Z inicjatywy wiernych parafia otrzymała relikwie Jana Pawła II, co było impulsem do wprowadzenia nabożeństw ku czci Niepokalanego Serca Maryi i wspomnienia Św. Papieża w pierwsze soboty miesiąca. Parafia w czasie tych 24 lat dwukrotnie przeżywała misje święte, a w roku 2008 obchodzono 80-lecie parafii. Ponieważ ks. Antoni był częstym pątnikiem w pielgrzymkach stalowowolskich na Jasną Górę, zachęcił do tego dzieła kolejnych swoich parafian, którzy pielgrzymowali w ramach grupy bł. Wincentego. Inną formą religijnego zaangażowania były pielgrzymki do krajowych sanktuariów dzieci pierwszokomunijnych wraz ze swoimi rodzicami. Dla dzieci wprowadzona została wtorkowa Droga Krzyżowa w okresie Wielkiego Postu, Msza św. roratnia z lampionami.

 

UMiG/RL

     

Lista aktualności