Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu - 76. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11-07-2019

11 lipca obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

 

     Na Cmentarzu Komunalnym w Nowej Dębie w 76. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej w imieniu mieszkańców miasta i gminy Nowa Dęba hołd ofiarom oddał zastępca burmistrza Nowej Dęby Leszek Mirowski. Razem z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Bożeną Szczepan złożył wiązankę kwiatów oraz zapalił symboliczny znicz pod tablicą przy krzyżu pamięci na Cmentarzu Komunalnym.

 

---

     Zbrodnia Wołyńska to antypolska czystka etniczna przeprowadzona w latach 1943–1945 przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również Galicję Wschodnią czyli województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Szacuje się, że na Wołyniu, w latach 1943-1945 zginęło z rąk ukraińskich 60 tysięcy Polaków, zaś w Małopolsce Wschodniej 70 tysięcy - mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. 

     Wołyń w czasie II wojny światowej był dla Polaków trudnym terenem do prowadzenia działań partyzanckich. Od roku 1941 rządził tu okupant hitlerowski i podległa mu ukraińska policja pomocnicza, działała wroga Polsce partyzantka sowiecka, a przede wszystkim funkcjonowała tu Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i siła zbrojna jednej z jej frakcji – Ukraińska Powstańcza Armia. Przywódcy OUN-B, frakcji Stepana Bandery, walcząc o „czystą etnicznie”, wolną Ukrainę, postanowili na początku 1943 r. wymordować ludność polską i pozostałe mniejszości narodowe zamieszkujące obszar Wołynia.

 

    

     Polecamy Materiał edukacyjny „Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy...” Instytutu Pamięci Narodowej o Zbrodni Wołyńskiej.

RL/MM

Lista aktualności