Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

O bezdomności

Zdezorientowany pies błąkający się po ulicy to niestety często spotykany obrazek. Bezdomność zwierząt to narastający i niełatwy do rozwiązania problem. Na szczęście każdy z nas może im pomóc!

 

Nie istnieją dokładnie sprecyzowane dane na temat rzeczywistej liczby bezdomnych zwierząt w Polsce. Szacuje się, że każdego roku do schronisk trafia ich około 100 000. Jest duża grupa osób prywatnych, które na własną rękę pomagają bezdomnym zwierzętom dokarmiając je, przygarniając do domów i szukając im nowych właścicieli.

 

Skąd bierze się tyle bezdomnych zwierząt?

Zapewne wielu z nas nie raz zadało sobie pytanie: czemu zwierzęta trafiają na ulicę bez schronienia i właściciela? Do głównych przyczyn takich sytuacji  zaliczyć należy: niekontrolowane rozmnażanie, brak edukacji prozwierzęcej i odpowiedniej ustawy o ochronie zwierząt oraz  gubienie zwierząt przez właścicieli.

Suka powinna urodzić? Nie!

W społeczeństwie krąży opinia, że każda suka powinna choć raz wydać na świat potomstwo. Jest to opinia błędna, ponieważ posiadanie szczeniaków w żaden sposób korzystnie nie wpływa na zdrowie psa! Natomiast faktem jest, że na świat przychodzi kolejnych kilka, a czasami nawet kilkanaście zwierząt. Czy jesteśmy w stanie im wszystkim zapewnić należytą opiekę? Znaleźć odpowiedzialnych i rozsądnych właścicieli? Nawet jeśli na ostatnie pytanie możemy odpowiedzieć twierdząco należy pamiętać o tym, że te nowonarodzone zwierzęta zabierają miejsca w domach innym, które czekają na swoją szansę w schroniskach i na ulicach.

Dlaczego warto sterylizować?

Przede wszystkim sterylizacja jest najlepszą i jedyną 100-procentową ochroną przed niechcianą ciążą u zwierzęcia. Zapobiega też  wielu groźnym chorobom (np. ropomacicze) oraz chroni przed nowotworami narządów rodnych. Eliminuje też ryzyko ciąż urojonych. Zwierzęta wysterylizowane stają się mniej nadpobudliwe i bardziej przywiązane do swoich właścicieli. Mają tym samym mniejszą skłonność do ucieczek i stają się łagodne.

 

Jak zapobiegać zgubieniu psa?

Nawet najlepiej pilnowane zwierzę może się czasami oddalić i nieszczęście gotowe, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność. Najprostszą metodą jest przyczepienie do obroży adresatki z telefonem. Dobrą i nowoczesną metodą jest także czipowanie. Gdy pies będzie odpowiednio oznakowany w przypadku zaginięcia, straż miejska natychmiast powiadomi właściciela o jego znalezieniu . Najlepiej zapisać także numer telefonu na obroży – po zewnętrznej i wewnętrznej stronie.

Co zrobić gdy pies zaginie?

Jeśli zwierzę nie wróciło samo do domu i nie otrzymaliśmy wiadomości o jego znalezieniu jak najszybciej należy podjąć działania, które uchronią je przed bezdomnością.  Najważniejsze z nich to:

  • Wydrukowanie plakatów  z kolorowym, dużym i wyraźnym zdjęciem psa i rozwieszenie ich przede wszystkim w okolicy w której  zaginął. Pamiętajmy jednak, aby nie ograniczać się tylko do najbliższego obszaru, ponieważ pies będąc w szoku potrafi przemierzyć bardzo duże odległości,
  • Zamieszczenie ogłoszenia o zaginięciu psa w Internecie, w jak największej liczbie portali ogłoszeniowych,
  • Powiadomienie o zaginięciu psa działającego w okolicy schroniska oraz organizacji prozwierzęcych.  Warto co najmniej raz w tygodniu wybrać się do wyżej wskazanych miejsc z wizytą  i sprawdzić czy przypadkiem nie trafił tam nasz pies. Nawet jeśli zostawimy w schronisku informacje o swoim zwierzęciu, mogło ono zostać przeoczone przez pracowników.

Co zrobić gdy znajdziesz bezdomnego psa?

Jeśli pies został znaleziony w mieście, a sam nie możesz się nim zająć zawiadom Straż Miejską , która następnie przetransportuje czworonoga  do najbliższego schroniska.  Możesz też zgłosić się z prośbą o pomoc do organizacji prozwierzęcych – ich adresy i telefony kontaktowe można znaleźć w Internecie. Jeśli chcesz oszczędzić znalezionemu psu koszmaru schroniska i masz ku temu warunki, a zwierzę nie jest agresywne i daje się złapać, możesz mu pomóc na własną rękę. W takim wypadku jak najszybciej powinieneś udać się ze znalezionym psem do weterynarza, który przeprowadzi niezbędne badania. W okresie od wiosny do jesieni powinno się dokładnie sprawdzić czy zwierzę nie ma kleszczy oraz wykonać badania w kierunku babeszjozy, która  w tym okresie roku zdarza się bardzo często (nie jest to choroba zaraźliwa!). Następnie zrób psu ładne zdjęcia, wydrukuj ogłoszenia i powieś tam, gdzie znalazłeś zwierzaka. Daj ogłoszenia o znalezionym psie w Internecie oraz gazetach. Przez pierwsze dwa tygodnie powinieneś koncentrować się na szukaniu właściciela czworonoga, a po ich upływie możesz zacząć szukać mu nowego domu. Czas poszukiwania właścicieli dla zwierzaka jest różny – czasem trwa to kilka dni, czasem kilka miesięcy.W głównej mierze zależy to od płci, rozmiaru oraz wieku w jakim jest pies. Przede wszystkim zależy jednak od tego jak aktywnie staramy się znaleźć mu nowy dom.

Bezdomność psów to problem, który nigdy nie zostanie całkowicie rozwiązany. Każdy z nas może jednak znacznie zminimalizować jego skalę – wystarczy być odpowiedzialnym  za oswjonego przez siebie czworonoga!

 

źródło: nieporzucaj.pl