Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13-12-2020

   Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r.

   Oficjalnie stan wojenny został wprowadzony z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego oraz obawy interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego (choć w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich). Prawdziwy powód? Likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie rodzącej się demokracji, zainicjowanej w sierpniu 1980 roku przez "Solidarność".

   W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 tys. 131 działaczy "Solidarności", zabito około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Zamordowany został również ks. Jerzy Popiełuszko, związany z "Solidarnością" i otwarcie krytykujący władze komunistyczne podczas odprawianych przez siebie mszy w Warszawie.

 

   W związku z rocznicą Instyut Pamięci Narodowej zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Zapal Światło Wolności", upamiętniającej wszystkich, którzy zmarli lub ucierpieli w wyniku stanu wojennego. Instytut zaprasza do zapalania wieczorem (dokładnie o godz. 19.30) świec w oknach domów i na stronie https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

 

   Więcej informacji, filmów i innych archiwaliów znajdziecie Państwo na stronie:

https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/grudzien-1981/112502,Grudzien-1981.html

UMiG

Lista aktualności