Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

25 lat działalności kulturalnej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

27-02-2021

Wprowadzenie.

Minione lata w historii kultury naszego regionu to okres bardzo dynamicznych zmian.  Kiedy 21 lipca 1980 roku odebrano do użytku nowy, dostosowany do działalności kulturalnej obiekt, placówka przeniesiona z Klubu Fabrycznego Zakładów Metalowych „Dezamet” zyskała nazwę „Międzyorganizacyjny Dom Kultury i Techniki”. Budynek z dużą salą widowiskowo-kinową oraz pomieszczeniami na zajęcia taneczne i inne formy krzewienia kultury pomieścił także drugą placówkę kulturalną, jaką była „Miejska Biblioteka Publiczna”. W tym samym czasie Biblioteka zyskała dwie nowe agendy: wypożyczalnię dla dorosłych oraz oddział dla dzieci, a następnie, w 1982 roku jako kolejna agenda Biblioteki powstała czytelnia. Kolejna zmiana organizacyjna nastąpiła w 1990 roku, kiedy nazwę „Międzyorganizacyjny Dom Kultury i Techniki” zmieniono na „Dom Kultury i Techniki”.

 

Początek SOK i jego struktury.

Duża zmiana statutowa miała miejsce w 1995 roku, kiedy Rada Miejska w Nowej Dębie podjęła uchwałę o połączeniu dwóch instytucji kultury: Domu Kultury i Techniki oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w jedną. Zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 1996 roku i od tej chwili Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie jest jedyną instytucją kultury w Gminie Nowa Dęba. Kolejna uchwała zmieniająca statut pojawiła się w 2000 roku. W latach 2009, 2010 i 2011 powołano filie w Cyganach, Chmielowie, Tarnowskiej Woli i Rozalinie. W roku 2014 Rada Miejska nadała nowy statut pozwalający na działalność SOK dostosowaną do obecnych potrzeb w zakresie prowadzenia i propagowania działalności oraz edukacji kulturalnej. Kolejna zmiana statutu miała miejsce w 2017 roku, kiedy doprecyzowano formy działalności SOK do ówczesnych potrzeb, tj. współpracę z seniorami, kościołami oraz dostosowano statut do przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od samego początku SOK, przez wiele lat jego dyrektorem była Alicja Suska. Po jej przejściu na emeryturę na czas wakatu w 2009 roku pełniącym obowiązki dyrektora powołany został Sławomir Gurdak. Po trzecim konkursie od października 2009 roku dyrektorem SOK został Krystian Rzemień, który prowadzi ośrodek już trzecią kadencję. Obecnie w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie, mającym swoją siedzibę przy ul. Żeromskiego 2 w Nowej Dębie, pracuje 16 osób, a placówka skupia w swoich strukturach następujące działy i filie: Dział Upowszechniania Kultury i Administracji – Dom Kultury wraz z filiami: Centrum Kultury im. ks. Jana Twardowskiego w Chmielowie, Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach, Dom Ludowy w Rozalinie, Dom Ludowy w Tarnowskiej Woli; Dział Organizacji Wydarzeń; Dział Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowa Dęba wraz z Filiami: w Chmielowie, w Cyganach, w Rozalinie; Finansowo-Kadrowy.

 

Inwestycje i remonty ostatnich lat.

W okresie ostatnich dziesięciu lat, dzięki śmiałym decyzjom Samorządu Nowej Dęby, budynek siedziby SOK przeszedł gruntowny remont i modernizację oraz został świetnie wyposażony sprzętowo w oświetlenie sceniczne i nagłośnienie sali widowiskowej. W związku z remontem siedziby SOK wspólnie z pracownikami dwukrotnie przeprowadziliśmy majątek SOK, w tym Biblioteki, bez poważnych zakłóceń dla działalności podstawowej instytucji. Również budynki wiejskich filii SOK poddane zostały remontom i modernizacjom, zarówno nakładem gminy, środków unijnych, jak i własnych SOK, m.in. termomodernizacja obiektów w Chmielowie, Rozalinie, Tarnowskiej Woli i Cyganach. Dokonano adaptacji i remontu pozyskanych w Chmielowie pomieszczeń pod działalność Biblioteki i świetlicy. W Nowej Dębie wyremontowane zostały piwnice od strony parku, dzięki czemu można było poszerzyć ofertę prowadzonych zajęć kulturalnych oraz uruchomić Izbę Pamięci.

W międzyczasie filia CKL w Cyganach wyposażona została w scenę w sali spotkań, a w latach kolejnych wykonano okotarowanie sceniczne scen w filiach w Cyganach oraz w Chmielowie. W ramach tego projektu wymieniono na nowe okotarowanie sceniczne sali widowiskowej w Nowej Dębie. W 2014 roku zakupiona została plenerowa estrada sceniczna z zadaszeniem, na której odbywało się w sezonie wiele koncertów jeszcze bogatszych widowiskowo. Scena została w 2020 roku zmodernizowana, dzięki czemu będzie można rozkładać ją również w warunkach wyjazdów plenerowych. W roku 2020 gmina przeprowadziła przebudowę tarasu i schodów do budynku głównego SOK, zaś dodatkowo wykonała podjazd dla osób niepełnosprawnych, konieczny również dla wygody mam z wózkami dziecięcymi.

Ponadto sukcesywnie prowadzone były zakupy instrumentów muzycznych dla grup artystycznych zarówno w Nowej Dębie jak i w filiach, uruchomiono studio nagrań oraz studio fotograficzne. Systematycznie dokupywane było inteligentne oświetlenie sceniczne. W latach 2019-2020 dzięki dotacjom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego SOK został wyposażony w nowoczesny kompletny cyfrowy system nagłośnienia, które posłużą przez kolejne kilkanaście lat.

 

W 2020 roku, gdy epidemia koronawirusa Covid-19 uniemożliwiła tradycyjną działalność kulturalną, pracownicy SOK odmalowali większość pomieszczeń nowodębskiej siedziby. Następnie remontu doczekały się pomieszczenia Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach, a w 2021 roku taki remont sali widowiskowej został przez pracowników SOK oraz UMiG wykonany w Centrum Kultury w Chmielowie.

Krystian Rzemień, dyrektor SOK

 

Lista aktualności