Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Nie tylko len – więc co jeszcze?

18-03-2021

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie został beneficjentem programu ETNOPOLSKA. Projekt pn. "Nie tylko len - ożywiamy lasowiackie tradycje rękodzielnicze", przygotowany przez byłego dyrektora Krystiana Rzemienia, znalazł się na 77 pozycji, pośród 308 beneficjentów środków z Narodowego Centrum Kultury. Dodać należy, że ok 1, 5 tys. wniosków takiej dotacji nie otrzymało, z różnych powodów.

 

SOK ma otrzymać 33 tys. zł dotacji na realizację projektu mającego przypominać tradycje rękodzielnicze naszego regionu. Prowadzone będą warsztaty dla 7 kół gospodyń wiejskich z gminy i miasta. Na warsztatach przypomniane zostaną odchodzące coraz bardziej w niepamięć umiejętności wykorzystania filcu, robienie makramy, tworzenie koronkowych dekoracji czy malowania na płótnie. W ramach wspomnianych warsztatów zaprezentowana zostanie technika filcowania i wyrabiania wełnianej odzieży. Ze sznurka tworzone będą makramy, które w naszym regionie były popularne w latach 60-tych i 70-tych ub. wieku (kwietniki, sizalowe sowy, itp.). Na warsztatach malarskich przypomniana zostanie technika malowania dekoracyjnego na tkaninach lnianych, bawełnianych i jedwabnych. Serwety, firany, elementy garderoby będą powstawać podczas kolejnych warsztatów, tym razem z koronkarstwa.

 

Ponieważ część z tych umiejętności przeszła już do lamusa, to w ramach przypomnienia, jakie wyroby na terenach wiejskich powstawały w ramach takich działań rzemieślniczych czy rękodzielniczych, uczestnicy projektu zwiedzą Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

 

Cały projekt ma być podsumowany wydarzeniem etno-kulturowym „Nie tylko len”, podczas którego biorący udział w warsztatach zaprezentują swoją twórczość, wystąpią lokalne zespoły obrzędowe. Wydarzenie to zakończy występ zespołu folkowego, kultywującego tradycje ludowe. Oby tylko obostrzenia covidowe nie utrudniły realizacji projektu.

UMiG

 

Lista aktualności