Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Będą nowe miejsca pracy w chmielowskim zakładzie Pilkington Automotive Poland

17-09-2013

    Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana, jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych dla branży budowlanej, motoryzacyjnej i sektora szkła specjalnego. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2011 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 5 miliardów euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 41% zrealizowano w Europie, 29% w Japonii, 14% w Ameryce Północnej, a 16% w pozostałych częściach świata.

 

 

    Jak donosi „Echo Dnia” - Unia Europejska dofinansuje uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego Pilkington Automotive Poland. W 2015 roku powstaną w firmie 322 nowe miejsca pracy. Stworzone zostaną w zakładzie w Chmielowie w gminie Nowa Dęba w powiecie tarnobrzeskim. Jak informuje biuro prasowe Komisji Europejskiej w Polsce, w trakcie poniedziałkowej wizyty w Polsce, Johannes Hahn, europejski komisarz do spraw polityki regionalnej ogłosił, iż Komisja zatwierdziła finansowanie trzech dużych projektów, które wpłyną na wzrost potencjału Polski w zakresie badań i innowacji, poprawią konkurencyjność i stworzą miejsca pracy. Inwestycje o łącznej wartości 108,5 miliona euro finansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w Polsce. Przyczynią się do powstania Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) w Warszawie oraz dwóch zakład produkcyjnych  w województwach świętokrzyskim (Pilkington Automotive Poland) i dolnośląskim (HS Wrocław). Projekty mają stworzyć w sumie 700 miejsc pracy. Wszystkie są finansowane z polskiego Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”.
    - Te trzy projekty są rodzajem inwestycji, jakich chcielibyśmy widzieć więcej w przyszłości. Nie tylko pobudzają wzrost na poziomie lokalnym, tworząc miejsca pracy, ale także będą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę regionu, w szerszym kontekście także kraju. Wprowadzają innowacje w przemyśle samochodowym, lotniczym i zbliżają nauki stosowane do międzynarodowego poziomu. Liczę również na to, iż przyczynią się do odwrócenia drenażu mózgów – powiedział dziennikarzom komisarz Hahn.

 

   Decyzja otwiera drogę do uruchomienia nowego zakładu produkcyjnego przez mającą główną siedzibę w Sandomierzu spółkę Pilkington Automoyive Poland, w którym zastosowane będą innowacyjne systemy technologiczne produkcji szyb samochodowych. Nowy zakład powstanie na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Chmielowie, gdzie Pilkington otworzył jeden ze swoich zakładów w 2012 roku. Firma zdecydowała się na inwestycje poza Sandomierzem, a jednym z ważnych motywów była pamiętna powódź roku 2010 i związku z tym obawy o bezpieczeństwo zakładu. Przewiduje się, że po ukończeniu projektu, na który firma dostanie dofinansowanie w 2015 roku powstaną 322 nowe miejsc pracy. Projekt realizowany jest w ramach priorytetu „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia”. Unia Europejska sfinansuje 12,1 miliona z inwestycji o całkowitej wartości 65,8 miliona euro.

 

źródło: Echo Dnia / IB

RL/MS
 

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*