Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Cygany

Cygany – po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1649 roku, ale ślady osadnictwa na tym terenie sięgają już ok. 8300 roku p.n.e. Nazwę swą zawdzięcza wieś osadnikowi o nazwisku Cygan albo grupie wędrownych Cyganów, którzy postanowili się tu osiedlić. Miejscowość słynie z propagowania kultury lasowiackiej, przede wszystkim jej obrzędów i zwyczajów.

Jej położenie na styku z puszczą stwarzało wiele problemów gospodarczych. Słąbo urodzajne i podmokłe grunty, o czym świadczą takie nazwy jak Gliniki, Mokre, powodowały, że zdobycie pożywienia nie było łatwe. Szansą był las, ale tzreba było także temu lasowi wyrwać ziemię pod uprawy polowe.

Początek pierwszej wojny światowej zrodził ciężkie czasy dla mieszkańców tych okolic. Przez wieś często przetaczał się front rosyjsko-austriacki. Pozostały po nim zniszczenia i mogiły poległych. Przy drodze do Chmielowa stoi pamiątkowy, betonowy krzyż upamiętniający poległych w obu wojnach światowych mieszkańców tych terenów.

 

W Cyganach powstała Izba Pamięci, która nosi imię najbardziej znanej „lasowiackiej” artystki Marii Kozłowej. Tutaj działa także założony w 1997 roku zespół folklorystyczny „Cyganianki”. Zarówno jego stroje jak i repertuar są inspirowane kulturą lasowiacką, może on pochwalić się licznymi nagrodami zdobytymi na wielu przeglądach. 

 

W Cyganach znajduje się Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Jana Pawła II), nowy kościół pw. św. Jadwigi Królowej, Centrum Kultury Lasowiackiej i Strażnica OSP. Cygany są wsią wielodrożną z zachowanymi szczątkami pierwotnego układu ulicowego.
Urodził się tutaj Zygmunt Urbański - polski komandor dyplomowany, były Dowódca Brygady Okrętów Desantowych w Świnoujściu i komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

 

 

Zespół ludowy - Cyganianki... Centrum Kultury Lasowiackiej... Krzyż pamięci -...