Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Zakłady Metalowe „DEZAMET” SA w programie "Tytan"

04-07-2014

   Zakłady Metalowe „DEZAMET” S.A. są jednym z 13 podmiotów wchodzących w skład konsorcjum, które będzie realizowało program "Tytan" .
  

    W latach 2018-2022 na wyposażenie wojska trafi ok. 14 tys. kompletów indywidualnych systemów walki „Tytan” za ok. 5 mld zł.  Żołnierze zostaną  wyposażeni w nowoczesną broń, środki łączności i umundurowanie.

 

   W skład zintegrowanego indywidualnego systemu walki  „Tytan” wchodzą:
• podsystem C4I – podsystem zarządzania działaniami;
• podsystem obserwacji i rozpoznania (w tym celowniki);
• podsystem uzbrojenia;
• podsystem przenoszenia wyposażenia;
• podsystem umundurowania, ochrony balistycznej i obrony przed BMR.

 

- "Chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszy - właściwe wyposażenie naszych żołnierzy w sprzęt i uzbrojenie. Drugi - zbudowanie potencjału naukowo-przemysłowego"  – dodał wiceminister obrony narodowej, zapowiadając pozyskiwanie sprzętu dla polskiej armii poprzez prace badawczo-rozwojowe.
   Projekt w ramach Planu modernizacji technicznej na lata 2013–2022 realizuje konsorcjum 10 spółek, dwóch instytutów wojskowych (WIML i WIHiE)  i WAT. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A. i lider konsorcjum przypomniał, że prace nad projektem indywidualnego wyposażenia żołnierza „Tytan” rozpoczęły się w 2006 r.  Konsorcjum powstało w połowie września 2009 r. a pierwszą pracę na rzecz MON zakończono w październiku 2010 r. Zaproszenie do negocjacji MON wysłało 12 lutego 2013 r. Ze względu na złożoną architekturę systemu, kwestie związane z prawami do własności intelektualnej oraz różne źródła finansowania (MON, MSP, NCBiR, wkład własny wykonawców) negocjacje trwały do maja 2014 roku.

MON gwarantuje sfinansowanie prac badawczo-rozwojowych na poziomie I ZISW „Tytan”. Jak poinformował Zbigniew Jasiołek, dyrektor programu żołnierza przyszłości, w 2015 r. powstanie model, a kolejnych latach prototyp oraz dokumentacja techniczna wyrobu. ZISW „Tytan" ma być istotnym elementem systemu BMS ( Battlefield Management System). Testowanie prototypów ZISW  "Tytan" przewidziano w "cyfrowej" brygadzie (17 BZ).
Każdy z jego systemu będzie sam w sobie nowoczesnym rozwiązaniem technicznym. Niektóre z tych rozwiązań zaprezentowano podczas konferencji prasowej. Są to m.in. m.in. celownik modułowy dzienny CMD-1 Szafir, monokular noktowizyjny MU-3M „KOLIBER” oraz celownik termowizyjny SCT „RUBIN” (PCO S.A.), karabinek kalibru 5,56 mm w układzie kolbowym MSBS, 40 mm granatnik podwieszany do karabinka oraz nóż-bagnet do karabinka Fabryki Broni, której otwarcie nastąpi 1 lipca w Radomiu, czy też  unikalnej w skali światowej programowalnej radiostacji PERAD 4010 z Grupy WB Electronics S.A., która miała premierę  na niedawno zakończonych targach Eusatory w Paryżu. Jest to kluczowy element podsystemu C4I z indywidualnym minikomputerem żołnierza, który będzie służył do wymiany informacji z dowództwem i optymalnego, w danych warunkach bojowych, wykorzystania posiadanego przez żołnierza wyposażenia i uzbrojenia. "Tytan" pozwoli również na poprawienie współpracy zespołu żołnierzy uczestniczących w akcji.

Ponadto opracowane zostaną nowe mundury, kamuflaż, system ochrony i przenoszenia. A także nowe uzbrojenie, amunicja i przyrządy do obserwacji.  System będzie zapewniał wymienność poszczególnych elementów, możliwość jego rozbudowy i modernizacji. Wszystkie elementy będą opracowane tak, by osiągnąć zgodność mechaniczną, elektryczną i sygnałową.


  - "Tytan” będzie podlegał ciągłej modernizacji, będzie to dotyczyć wszystkim elementów, w których będziemy widzieli możliwość poprawienia parametrów" - powiedział Mroczek. Kolejne etapy rozwoju obejmują takie prace badawcze jak monitoring życia żołnierza. Stąd obecność podczas uroczystości przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.


   Jak podkreślił wiceszef MON,  podpisana umowa obejmuje nie tylko wykonanie etapu projektowe, ale również przyszłe dostawy.  - "Elementy tego systemu będą kupowane również poza systemem, np. uzbrojenie czy elementy rozpoznania. To jest wielka szansa dla firm, które weszły w ten projekt" - dodał Mroczek.


  Sprawą sporną były autorskie prawa majątkowe do "Tytana". Ustalono ostatecznie, że przysługują one resortowi obrony. - "Przejmujemy autorskie prawa majątkowe i będziemy udzielać licencji wyłącznej każdemu podmiotowi na eksport zewnętrzny" - powiedział Mroczek. R.Ch.

 

   Docelowo spójny system wyposażenia żołnierza będzie:
•  wykorzystywał technologie cyfrowe, zawansowane przyrządy obserwacji i środki łączności;
• posiadał modułową broń, osłony balistyczne i sensory zwiększające bezpieczeństwo i możliwości bojowe żołnierzy;
• zapewniał optymalną integrację nowoczesnych elementów uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, połączoną z profesjonalnym przygotowaniem i zarządzaniem działaniami bojowymi;
•  współdziałał z systemami łączności i informatycznymi instalowanymi w pojazdach lądowych oraz statkach powietrznych (śmigłowce, BSL);
•  umożliwiał włączenie go w systemy dowodzenia, rozpoznania i obiegu taktycznej informacji, w tym współpracę z systemem BMS;
• systemem otwartym, tzn. przygotowanym do rozbudowy i modernizacji w przyszłości, wykorzystując postęp w zakresie rozwoju nowych technologii, doświadczenia zdobyte podczas szkolenia, a także prowadzenia działań bojowych w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

 

Źródło: portal-mundurowy.pl

RL/MS

 

Lista aktualności