Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Marszałek Ortyl w Pilkingtonie

16-03-2015
Prezes Ryszard Jania... Goście w nowej hali hartowni Prezentacja założeń rozbudowy...

Zmiany gospodarcze, jakie zachodzą na północy Podkarpacia, były przedmiotem zainteresowania marszałka Władysława Ortyla i posła Zbigniewa Chmielowca podczas ich wizyty w Zakładzie Produkcyjnym Szyb Samochodowych w Chmielowie Spółki Pilkington Automotive Poland.

 

     W pierwszej części spotkania prezes Pilkingtona Ryszard Jania przedstawił historię zarówno firmy Pilkington, jak też i NSG, której częścią od 2006 r. jest Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu. W prezentacji pokazany został wolumen produkcji, przychodów firmy, a także, co było bardzo istotne dla obu gości – zatrudnienie, w tym w podkarpackiej części Spółki. Prezes Jania zobrazował także proces powstawania zakładu w Chmielowie w latach 2011-2012 i jego rozwój. Omówił trwającą właśnie rozbudowę zakładu o halę hartowni oraz o mającą do jesieni powstać halę produkcyjno-magazynową.

 

     Dla zobrazowania jak olbrzymią inwestycją był zakład w Chmielowie (największa inwestycja zagraniczna w Polsce w 2011 roku) goście obejrzeli zakład, zapoznali się z jego produkcją i stosowanymi tutaj nowoczesnymi technologiami. Byli pod wrażeniem organizacji produkcji, przebiegu procesów produkcyjnych, wielkiej dbałości o sprawy bhp, które były widoczne na każdym kroku. Obecny w czasie tego spotkania burmistrz Wiesław Ordon zauważył, że Pilkington przekształcił księżycowy krajobraz posiarkowy w Chmielowie w nowoczesną przestrzeń gospodarczą.

 

     W drugiej części spotkania zaprezentowane zostały założenia klastra „Wschodni Sojusz Motoryzacyjny”, którego prezesem jest właśnie prezes Ryszard Jania. W tej części spotkania udział wziął także Adam Krępa, prezes Federal Mogul z Gorzyc, a także Hubert Czub i Witold Pycior z Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która ma pełnić funkcję operatora dla tego klastra.

 

     Klaster powstał jako zapotrzebowanie firm sektora motoryzacyjnego na współpracę, dzielenie się kulturą organizacyjną i wspólne lobbowanie na rzecz tej gałęzi gospodarki, nie tylko na poziomie województwa podkarpackiego. Być może jednym z efektów tych starań będzie zmiana w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego, gdzie jako tzw. inteligentną specjalizację umieszczono by, obok obecnych – lotnictwa i kosmonautyki oraz sektora „jakości życia”, także branżę motoryzacyjną. Jest to o tyle istotne, że jej umieszczenie w tej strategii poprawia warunki konkurencyjności firm tej branży w staraniu się o środki unijne z regionalnego programu operacyjnego. Marszałek Ortyl poparł starania tej grupy firm o wpisanie tej specjalizacji do strategii, podnosząc, że ma ona znaczenie nie tylko w północnej części województwa, ale także np. w Sanoku, Krośnie czy Przemyślu.

 

     Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja na temat przyszłości środków unijnych w naszym województwie z udziałem Adama Hamryszczaka, dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym oraz Michała Tabisza, dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Ważny głos, dotyczący naszej gminy, podniósł członek Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł, a dotyczył on możliwości pozyskania środków na rozbudowę szpitala w Nowej Dębie. Dyrektor A. Hamryszczak poinformował, że decyzje o przyznaniu środków na projekty inwestycyjne w szpitalach będą zapadać dwustopniowo: najpierw na poziomie samorządu województwa, a następnie w Ministerstwie Zdrowia, ale w oparciu o „mapę potrzeb zdrowotnych”, która jest w opracowaniu. Ona wyznaczy możliwości ubiegania się o środki unijne na ten ważny dla nas cel.

UMiG

Lista aktualności