Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

20 lat Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

25-09-2017

22 września w Baranowie Sandomierskim odbyło się rocznicowe spotkanie z okazji 20-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN. Na uroczystość przybyli pracownicy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., inwestorzy, samorządowcy i zaproszeni goście na czele z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim.

 

     20 lat temu jej otwarcie miało miejsce w Nowej Dębie z udziałem premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Rocznicowe spotkanie w Baranowie Sandomierskim otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki. Działalność strefy pochwalili m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezes ARP Marcin Chludziński. W jubileuszowym spotkaniu wziął udział także burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, który podziękował wszystkim inwestorom z terenu gminy Nowa Dęba za gospodarcze zaangażowanie. Podziękowania trafiły także do pracowników ARP za wieloletnią współpracę. Podczas spotkania wyłoniono laureatów Rankingu Inwestorów Strefowych. Statuetkę w kategorii Marka Podkarpacia odebrał Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland . 

 

---

     Tarnobrzeska SSE powstała we wrześniu 1997 roku i była drugą po mieleckiej strefą ekonomiczną w Polsce, która poprzez oferowane ulgi podatkowe miała przyciągać przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy na terenie zagłębia siarkowego i restrukturyzowanych firm przemysłu metalowego oraz maszyn budowlanych. Pierwsze zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie otrzymał w kwietniu 1998 r. niemiecki producent felg aluminiowych Stahslchmidt & Maiworm, który zainwestował w Stalowej Woli.

Strefa obejmuje już swoim zasięgiem 22 podstrefy położone w sześciu województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim, dolnośląskim i podlaskim, czyli łącznie 1,86 tys. hektarów. Zarządzająca strefą Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. tylko w 2017 roku wydała w niej 19 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, które przełożą się na nakłady inwestycyjne w wysokości 387 mln zł, a także 440 nowych miejsc pracy. W całej historii strefy tarnobrzeskiej wydano już blisko 350 zezwoleń, z czego większość dla polskich firm. W tym roku ponad 80 proc. wydanych zezwoleń dotyczy polskich inwestorów.

- Projekty inwestycyjne zrealizowane w ciągu ostatnich 20 lat znacząco wpłynęły na wzrost aktywności gospodarczej regionów, w których zostały zlokalizowane. Łączne nakłady inwestycyjne w strefie wyniosły niemal 9 mld zł, co umożliwiło zatrudnienie ponad 30 tys. osób – przypomniał Marcin Chludziński, prezes zarządu ARP S.A.

W 2017 roku najwięcej inwestycji w strefie tarnobrzeskiej zlokalizowanych zostało na Podkarpaciu. Najczęściej inwestowano w podstrefach Stalowa Wola, Radom oraz Łuków. Wśród udzielonych w tym roku zezwoleń dominującymi branżami były branża metalowa oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Za tworzenie miejsc pracy dziękował przedsiębiorcom działającym w tarnobrzeskiej strefie wicepremier Mateusz Morawiecki. Mówił także o zmianach w procesie wspierania inwestorów, które proponuje ministerstwo rozwoju. Nowy projekt przewiduje m.in., że firmy będą mogły otrzymać pomoc publiczną w postaci zwolnienia z CIT z tytułu realizacji nowej inwestycji w dowolnym miejscu na terenie kraju, nie będąc ograniczonymi, jak teraz, wyborem konkretnych terenów w strefach (czekają na to przedsiębiorcy, którym działalność blokuje niemożność rozszerzenia SSE na grunty prywatne). Tym samym, cała Polska będzie jedną strefą inwestycyjną, w której inwestorzy będą mogli korzystać z podatkowych zachęt pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Rozwiązanie ma funkcjonować równolegle do istniejących stref ekonomicznych i docelowo zastąpi je w 2026 roku, kiedy przestaną istnieć.

     Podczas uroczystości zgodnie podkreślano, że tarnobrzeska strefa zawdzięcza sukces swoim pracownikom, którzy wspierają inwestorów na każdym etapie inwestycji. Specjalne wyróżnienie z rąk wicepremiera odebrała Renata Bażant, która w TSSE pracuje od początku jej istnienia. Prezes zarządu ARP i marszałek województwa Władysław Ortyl wręczyli nagrody laureatom Rankingu Inwestorów Strefowych. Statuetkę odebrali m.in. Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland, nagrodzony w kategorii Marka Podkarpacia, Adam Krępa, prezes zarządu Federal Mogul Gorzyce w kategorii Lider Lokalnej Przedsiębiorczości a także prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny w kategorii Lider Samorządów Strefowych.

     Piątkową galę z udziałem około 300 osób prowadził dziennikarz telewizyjny Michał Adamczyk. 

Źródło: rta24.eu

RL/MM

Lista aktualności