Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Pilkington Automotive Poland nagrodzony za współpracę z ZS2

13-12-2017
Uczniowie z klasy...

Pilkington Automotive Poland, Cukiernia Orłowski&Rak, BorgWarner Poland oraz Huta Stalowa Wola zostali zwycięzcami trzeciej edycji konkursu Biznes Klasa 2017. Organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie konkurs nagradza firmy, które współpracują ze szkołami zawodowymi w regionie.

 

     W podrzeszowskiej Jasionce wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla tegorocznych laureatów konkursu. Jak podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop, urzędowi zależy na promowaniu współpracy pracodawców i szkół zawodowych. - Na współczesnym rynku pracy jedynie ścisły kontakt przedsiębiorcy ze szkołą zapewnia przygotowanie profesjonalnych, otwartych na postęp technologiczny kadr. Wobec wyzwań związanych z rewolucją przemysłową 4.0 takie działania nabierają szczególnego znaczenia – podkreślił.

     T. Czop zaznaczył, że na współpracy korzystają zawsze obie strony. - Szkoła, bo może zaoferować atrakcyjny program i perspektywę zatrudnienia, a pracodawca, bo zyskuje wykwalifikowanych pracowników. Zyskują też sami uczniowie, którzy kształcą się przecież po to, aby zostać specjalistami w swoim zawodzie i znaleźć dobrą posadę – powiedział dyrektor WUP.

 

W tym roku w konkursie nagrodzone zostały cztery firmy, w tym producent szyb samochodowych - Pilkington Automotive Poland,  który do konkursu został zgłoszony przez Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie. Jak uzasadniła placówka, firmę cechuje profesjonalizm oraz niepowtarzalna atmosfera, co wpływa znacząco na młodzież, która odbywa tam praktyki.

 

    Pozostali laureaci konkursu to:

- Huta Stalowa Wola, zgłoszona przez Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli za m.in. współpracę w zakresie tworzenia programów nauczania oraz przekazanie na cele szkoleniowe sprzętu, maszyn i narzędzi, 

- rzeszowska cukiernia Orłowski&Rak, która od ponad 20 laty współpracuje z Zespołem Szkół Spożywczych w stolicy Podkarpacia.

polski oddział amerykańskiego koncernu BorgWarner, który produkuje m.in. elementy układu napędowego do samochodów, został nominowany do konkursu przez Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Jak napisano w uzasadnieniu, firma ciągle się rozwija, co generuje powstawanie nowych miejsc pracy, przeznacza również znaczne kwoty na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie.

 

    Warto wspomnieć, że zgodnie z porozumieniem zawartym między Zespołem Szkół nr 2 a firmą NSG Grup właścicielem marki Pilkington, uczniowie klasy 2 TB kształcący się w zawodzie technik technologii szkła doskonalą umiejętności zawodowe na terenie Pilkington Polska w Sandomierzu oraz firmy Pilkington Automotive Poland w zakładach w Sandomierzu i Chmielowie. Zajęcia praktyczne odbywają się w realnych warunkach pracy, a opiekunem klasy a jednocześnie nauczycielem przedmiotów zawodowych jest wieloletni pracownik firmy pan mgr inż. Andrzej Ulok.

     Cyklicznie w każdy poniedziałek młodzi technicy odbywają zajęcia teoretyczne w szkole, natomiast we wtorki ten sam materiał omawiają w praktyce wyjeżdżając do Zakładów Pilkingtona. Podczas wyjazdów młodzież poznaje poszczególne etapy produkcji i przetwarzania szkła.

     W czasie zajęć praktycznych uczniowie mają możliwość zaznajomić się ze specyfiką pracy w swoim zawodzie, poznać specjalistyczne narzędzia i przyrządy pomiarowe, a wszystko to pod fachowym okiem specjalistów branży szklarskiej. 

Źródło: zs2nd.pl
http://wuprzeszow.praca.gov.pl

Oprac. RL/MM

Lista aktualności