Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Założenia dla rozwoju budownictwa komunalnego

27-05-2013
Komentarze (1)

W trakcie posiedzenia połączonych komisji Budżetowej oraz Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji burmistrz Wiesław Ordon przedstawił założenia do programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego na terenie Nowej Dęby.

 

Jak poinformował burmistrz, stale rośnie zapotrzebowanie na mieszkania komunalne, a odzysk niestety jest coraz mniejszy. W związku z tym gmina będzie musiała podjąć zorganizowane działania w celu budowy budynków wielorodzinnych.
Propozycją jaką przedstawił burmistrz jest realizacja tego zadania przez własny podmiot: np. przez towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) – spółkę prawa handlowego lub PGKiM.

 

 

Pierwszy blok powstałby w miejscu po starej kotłowni. Byłby to blok dwuklatkowy, na ok. 20-24 mieszkania. Z doświadczeń innych TBS-ów wynika, że część mieszkań powinna być przeznaczona na wynajem, część zaś do sprzedaży na rynku pierwotnym. Takie rozwiązanie daje szansę na podejmowanie kolejnych projektów. Dodać należy, że czynsz w takim budownictwie winien pokrywać koszty działalności TBS-u i zaciągniętego kredytu na budowę. Pierwszeństwo w najmie winni mieć najemcy obecnie zajmowanych lokali komunalnych, którzy opuścili by swe lokale, udostępniając je tym, którzy na nie oczekują, a nie mają środków na czynsz w TBS-ie.

Szansą na zrealizowanie tego pomysłu jest także uruchomienie przez rząd projektu programu „Mieszkanie dla Młodych”, który przewiduje wsparcie dla tych, którzy chcą wykupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Istnieje także możliwość uzyskania dotacji na lokale komunalne, pod warunkiem zrealizowania takiej samej ilości lokali socjalnych. Gdyby pierwszy blok powstał w ciągu 2-3 lat, można by przystąpić do realizacji kolejnych budynków wielorodzinnych przy ul. Leśnej, na działce po byłym przedszkolu.

 

 

W Nowej Dębie zamieszkują również młode, pracujące małżeństwa, które chciałyby kupić mieszkanie o odpowiednim standardzie lub otrzymać przydział do mieszkania komunalnego. Dałoby to im poczucie stabilizacji mieszkaniowej a tym samym rodzinnej. Działania zaproponowane przez burmistrza są skierowane przede wszystkim do tej grupy młodych.
W miarę postępowania prac, będziemy informować mieszkańców na bieżąco.

 

UMiG

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*
zgłoś do moderacji:
Młody mieszkaniec miasta (31-05-2013 22:09:26)
Bardzo dobry krok. Trzymam kciuki by to wypaliło. Może jeszcze się da uratować to miasto :)