Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Spotkanie czwartkowe z opowiadaczką Joanną Sarnecką

Data wydarzenia: 2018-04-12 18:00
Miejsce: sala kameralna SOK
Organizator: SOK
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

W ramach spotkań czwartkowych zapraszamy na spotkanie z p. Joanną Sarnecką - autorką książki pt. „Dziennik uciekiniera”, które odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. o godz. 18:00 w sali kameralnej SOK.

Joanna Sarnecka – opowiadaczka, antropolog kultury; uczestniczy aktorsko w przedsięwzięciach teatrów offowych; inicjuje i angażuje się w projekty z pogranicza sztuki i działań społecznych. Tańczy butoh. Pisze opowiadania i prozę poetycką („Dziennik uciekiniera”, Wyd. Oficynka, 2017). Od 2011 roku mieszka w Beskidzie Niskim. Współpracuje z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zajmuje się edukacją teatralną. W 2009 roku wraz z Katarzyną de Latour stworzyła grupę  „Opowieści z Walizki” (opowiescizwalizki.blogspot.com). Działa w lokalnych NGO  jako prezeska Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka” oraz w Stowarzyszeniu Sztetl Dukla. Prowadzi grupę teatralną dla osób niepełnosprawnych.

„Dziennik uciekiniera” to zbiór prozy poetyckiej, wydany w 2017r. Bohaterką książki jest kobieta, która ucieka przed przeszłością, ale równocześnie się jej poddaje. Zawieszona pomiędzy tym, co kiedyś, a tym, co teraz. Nieprzygotowana na to, co nadejdzie. Szukająca ucieczki. Niepogodzona. Tęskniąca. Kobieta wspomina tajemniczego M. – mężczyznę, bratnią duszę, kogoś, kto dopełniał jej świat w tak ogromnym stopniu, że brak tej obecności owocuje bólem, jakiemu nie sposób sprostać. Kobieta poszukuje nowego miejsca, lecz rzeczywistość przynosi jej jedynie cierpienie i rozczarowanie. Zawarty w zdaniach metaforyzm i konstrukcja świata, który wygląda jedynie jak tło dla przeżyć bohaterki, pozwala skupić się na emocjach postaci. Na pierwszy plan wysuwa się gorzka samotność i nieugaszone poczucie tęsknoty. Egzystencjalne rozterki przytłaczają kobietę, a brak władzy nad własnym życiem, odbiera jej zdolność do radości. Jej zagubienie zgrabnie ujęto w całą gamę form literackich. Mamy tutaj historyjki pisane na wzór legend czy bajek dla dzieci, wiersze i ostatecznie trzon opowieści – przemyślenia spisane niczym pamiętnik. W jej rozważaniach trwale obecna jest przyroda, rytm przemijania natury, chłodne noce, nieubłagane zimno mroźnych miesięcy. Wspaniały nastrój opowieści wprowadza czytelnika w refleksyjną podróż przez zakamarki własnej pamięci. Czytając prozę poetycką spod pióra Joanny Sarneckiej, nie sposób nie wejść w osobisty świat przeżyć i emocji.


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń