Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Wycieczka dla Seniorów do Tyńca i Krakowa

Data wydarzenia: 2019-05-17 - 2019-05-18
Miejsce: .
Organizator: SOK
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Zapraszamy wszystkich chętnych Seniorów do udziału w dwudniowej wycieczce autokarowej do Tyńca i Krakowa w terminie 17-18 maja br. W programie m.in. zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Opactwo Benedyktynów to najstarszy, istniejący klasztor w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury i duchowości przez wiele wieków. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”.

Współcześnie po latach kasaty i ruiny opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza Liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta. Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca.

Zwiedzimy również Muzeum. W podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki opactwa prezentowana jest ekspozycja zabytków związanych z historią tynieckiego opactwa. W części pochodzą one z miejscowych zbiorów (zachowanych lub zwróconych po II wojnie światowej), w części zaś są okresowo wypożyczane z różnych instytucji, do których trafiły po skasowaniu klasztoru (obecnie prezentowane są zabytki przechowywane w skarbcu katedry w Tarnowie).

W pomieszczeniach podziemia, w ramach wystawy stałej, można zobaczyć romańskie detale architektoniczne (kapitele, trzonki i bazy kolumn, fragmenty trzynastowiecznych płytek posadzkowych z kościoła), kopię kielicha i pateny pochodzących z jednego z pierwszych pochówków opackich – odkryte podczas wykopalisk na terenie kościoła w latach 60. XX w. Zachowane kapitele kolumn z przełomu XI i XII w., zdobione ornamentem roślinno-geometrycznym należą do najpiękniejszych przykładów polskiej sztuki romańskiej. Ponadto w piątek odwiedzimy i zwiedzimy  niezwykle urokliwy Kazimierz Żydowski. Sobota zaś przeznaczona jest na zwiedzanie Starego Miasta, Katedry Wawelskiej, Bazyliki Mariackiej. Dodatkowe informacje, zapisy i wpłaty w pokoju 131 – Ewa Kieliszek.

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń