Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Wycieczka krajoznawcza na Wołyń

Data wydarzenia: 2020-02-14
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Płatny

amorządowy Ośrodek Kultury oraz Rada Seniorów Miasta i Gminy Nowa Dęba zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczej : „Wołyń podróż sentymentalna. Podróż śladami polskich zabytków” w dniach 23-25 maja 2020 roku. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 lutego o godz. 10:00  w sali kameralnej SOK.

 

Wołyń kojarzony jest w Polsce przede wszystkim z rzezią wołyńską. Pamiętając o ofiarach mordu dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów, zapominamy przy tym, że jest to region o pięknej przyrodzie i zabytkach. Do Korony Królestwa Polskiego Wołyń został przyłączony na mocy zawartej w 1569 roku unii lubelskiej. Po przekroczeniu granicy udamy się do Włodzimierza Wołyńskiego. Należy on do jednego z najstarszych grodów na Wołyniu. Jego założycielem był Włodzimierz Wielki. Najcenniejszy zabytek Włodzimierza Wołyńskiego to Sobór Uspieński. Ponadto obejrzymy kościoły i cerkwie sięgające XVI wieku m.in. barokowy kościoła pw. św. Anny, obok znajduje się niebieski kościół p.w. Rozesłania Apostołów. Po drugiej stronie miasta jest jeszcze bardziej ciekawie. Na czele jej zabytkowego triumwiratu stoi cerkiew pw. św. Bazylego, która jest oktokonchoidą. Świątynie wzniesiona na planie ośmioliścia w późnym średniowieczu. Trzecim, zwracającym uwagę zabytkiem w tej części Włodzimierza jest katedra pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, czyli najstarsza świątynia miasta.

Jednym z charakterystycznych elementów Wołynia, oprócz rozległych terenów zielonych, są zamki obronne. Powstawały one na przestrzeni wieków, aby bronić terenów, o które w historii Europy stoczyła się niejedna bitwa. Niedzielę poświęcimy na zwiedzaniu Łucka. Jest to  historyczna stolica Wołynia, to miejsce pełne wyjątkowych zabytków. W mieście, które jest architektoniczną perłą, przeplatały się dzieje dwóch narodów: Polski i Ukrainy. Po latach Polacy i Ukraińcy znów spotykają się na ziemi wołyńskiej, aby poznawać to, co ich łączy i podziwiać to, co zostawili im przodkowie.

Miasto Łuck jest historyczną stolicą Wołynia coraz chętniej odwiedzaną przez turystów. W mieście znajduje się wiele zabytków mających wielką wartość historyczną, także dla Polaków. Wizytówką Łucka jest wybudowany w XIV wieku murowany Zamek Lubarta. Była to główna siedziba litewskiego księcia, która zastąpiła drewnianą XI-wieczną warownię. Mimo że kolejni władcy znacząco rozbudowali zamek, rola, jaką odegrał Lubart dla rozwoju zamku i samego Łucka zapewniła mu do dzisiaj miejsce w historii tego miejsca. Pełniący funkcję twierdzy obronnej zamek, przez wieki narażony był na zniszczenia. Dokonywane odbudowy i rozbudowy pozwoliły mu przetrwać blisko 700 lat. Obecnie zamek pochwalić się może trzema wieżami. Na dziedziniec zamku dostać się można przez Wieżę Bramną zwieńczoną wyjątkową renesansową attyką. Ze znajdującej się na jej szczycie baszty można podziwiać widok na starszą część Łucka i ziemię wołyńską. Wieża Styrowa, która służyła jako archiwum zamkowe, dorównuje wysokością wieży wjazdowej. Obydwie wieże mierzą 28 metrów. W najniższej niespełna 14-metrowej Wieży Władczej obecnie mieści się wystawa broni oraz loch więzienny. Mieści się tu także jedyne na Ukrainie Muzeum Dzwonów. Wśród kolekcji 50 eksponatów znajdują się dzwony z Ukrainy, Polski, Austrii, Rumunii i Rosji. Najstarszy dzwon pochodzi z 1647 roku. Na dziedzińcu, w niewielkim klasycystycznym budynku byłego skarbca, mieści się Muzeum Książki, w którym znajdują się dzieła pochodzące z XVII wieku, a także maszyny drukarskie liczące nawet ponad 500 lat. Na terenie pustego niemalże dziedzińca znajduje się Muzeum Artystyczne, które szczyci się pracami malarzy żyjących od XVI do XX wieku. Na samym środku placu pod przykryciem mieszczą się pozostałości cerkwi św. Jana Teologa z początków istnienia twierdzy, które zobaczyć można, schodząc do podziemi zamku.

Zobaczymy także Krzemieniec. Jest to  rodzinne miasto Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów okresu romantyzmu. To tutaj Tadeusz Czacki założył w 1805 roku słynne Liceum Krzemienieckie. Uczniem liceum był między innymi Antoni Malczewski. Do najcenniejszych zabytków Krzemieńca należy klasztor jezuitów, w którym mieściła się siedziba liceum.

 

Zapisy prowadzi i dodatkowych informacji udziela p. Ewa Kieliszek.


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń