Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Akademia Zdrowia i Urody

Data wydarzenia: 2020-04-03
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Rozprzestrzeniania się epidemii koronowirusa przyczyniło się w ostatnim czasie do ekspansji różnych oszustw. Pragniemy przestrzec Państwa przed tego typu działaniami naciągaczy, bezwzględnie żerujących na ludziach zwłaszcza starszych. Do najczęstszych  oszustw należą:

- podrobione strony internetowe a także phishing?

- fałszywe sklepy internetowe,

- profile w mediach społecznościowych,

- fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne,

- oszustwa telefoniczne,

 

Aktualnie pojawiły się doniesienia o bardziej zaawansowanych odmianach oszustw telefonicznych związanych z sytuacją pandemii koronawirusa. Przestępcy kontaktują się z Seniorami przez telefon, podszywając się pod rodzinę ofiary (np. wnuka), który obecnie jest poddawany hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem. W licznych sytuacjach ofiary otrzymały ponowny telefon od fałszywego lekarza czy dyrektora szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Następnie Seniorom przekazywane są informacje o konieczności natychmiastowego pokrycia kosztów hospitalizacji za pomocą pieniędzy (gotówkowo lub bezgotówkowo), a także innych wartościowym przedmiotów.

 

Występują również liczne sytuacje, w których ofiary otrzymują telefony od podszywających się urzędników służby zdrowia. Oszuści proszą o podanie danych osobowych w celu monitorowania ludzi, które miałyby jakikolwiek kontakt z zakażonymi. Nie podawaj nigdy telefonicznie swoich danych.

 

Kolejna próba oszustwa to przez phishing, zaczyna się e-mailem z banku, dostawcy usług mailowych, lub innej znanej jednostki. Te wiadomości przeważnie wymagają kliknięcia w link do sprawdzenia danych personalnych. Porażka w potwierdzeniu takich informacji prowadzi do zawieszenia lub usunięcia konta. Aby nabrać prawdziwości, wiadomości phishingowe zawierają loga i obrazki związane z działalnością, pod którą podszywa się przestępca. Zamiast przeniesienia na stronę banku czy innej działalności, której spodziewamy się zobaczyć po e-mailu, link prowadzi do strony oszusta. Wszystko co zostanie tam wpisane zostanie wysłane do twórcy, wraz z loginem i hasłem do zaufanej strony. Kiedy dostęp do konta zostanie uzyskany, atakujący może wykorzystać go na różne sposoby, zależnie od typu konta. W przypadku konta bankowości elektronicznej, oszust może zakupić co chce oraz zrobić przelew z naszego konta: adres e-mailowy może być wykorzystany do logowania na forach, przejrzenia korespondencji e-mailowej, wysyłania spamu do innych użytkowników.W ostatnim czasie odnotowano kilka przypadków phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z koronawirusem. Przestępcy rozpowszechniają zawirusowane linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak skutecznie chronić się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko epidemii. Wiadomości zachęcają ofiary do otwarcia linku lub strony, która ma zawierać dodatkowe ważne informacje. Aby wejść na taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się z wykorzystaniem swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób naciągacze mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Przykłady takich wiadomości adresowanych do szerokiego grona odbiorców sugerują, że zostały wysłane przez, szczególnie teraz, popularne organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najczęściej osoby podszywające się pod różnego typu instytucje w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego.

 

Naciągacze stosują pomysłowe sposoby, aby osiągnąć zamierzony cel i oszukać niewinnych często nic nie podejrzewających ludzi np. kradzież odbywa się w trakcie przeprowadzenia udawanej dezynfekcji. Najczęściej jedna z osób przechodzi do czynności pseudo oczyszczania mieszkania z zarazków, a inne osoby „oczyszczają” domostwo z pieniędzy i innych drogocennych przedmiotów.

 

Należy pamiętać, że wszelkie służby (zarówno sanitarne, jak i mundurowe) nie funkcjonują w ten sposób:

- po pierwsze, zawsze koniecznie należy się upewnić, co do prawdziwości intencji przedstawiających się osób. Można to łatwo zweryfikować, dzwoniąc do instytucji, na które powołują się potencjalni oszuści;

- po drugie, absolutnie nie można ich wpuszczać do mieszkania bez uprzedniego sprawdzenia. Na domiar złego dochodzą do tego jeszcze kwestie zdrowotne – szczególnie w dzisiejszych czasach. Apelujemy, aby w takich sytuacjach zawiadamiać Policję;

 

Zdarzają się także tego typu oszustwa: w rozmowie telefonicznej ze starszymi osobami, oszuści podszywają się po funkcjonariuszy i oferują zrobienie zakupów. Po przekazaniu pieniędzy zapadają się pod ziemię, a Seniorzy zostają bez środków finansowych i potrzebnych produktów. Służby apelują, aby nie dawać pieniędzy nieznajomym. Z prośbą należy zgłosić się do osób zaufanych: członków rodziny, sąsiadów czy znajomych.

 

PAMIĘTAJCIE, ŻEBY WERYFIKOWAĆ WSZYSTKIE TEGO TYPU DZIAŁANIA! Najlepiej kilkukrotnie, bo w obecnej sytuacji granica między prawdą a fałszem bywa naprawdę cienka!


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń