Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data wydarzenia: 2020-04-13
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Katyń przez wiele lat skrywał straszną tajemnicę. Masowe groby polskich oficerów w Katyniu, wiosce pod Smoleńskiem, odkryli latem 1942 roku polscy robotnicy przymusowi, którzy dowiedzieli się o nich od miejscowej ludności. O tych kilkudziesięciu tysiącach oficerów, duchownych, urzędników, nauczycieli i innych przedstawicieli polskiej inteligencji, którzy zostali zamordowani wiosną 1940 roku w Katyńskim Lasku nie można było pisać, mówić, myśleć.

Jednak prawda zwyciężyła, a pamięć o Katyńskiej Wiośnie przetrwała. Po wielu latach milczenia, kłamstw, oszczerstw i poszukiwań prawdy możemy oddać hołd pomordowanym Polakom. Nie zapomnimy o losach oficerów z obozów w Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku  i ich zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Zbrodni dokonało NKWD wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz ZSRR. Na mocy tej samej decyzji, zaakceptowanej osobiście przez Stalina, zabito także 7 tys. uwięzionych polskich cywilów. Ich mogiły są nadal poszukiwane.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony został decyzją Sejmu RP z 14 listopada 2007 r. - "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej".

 

Pieśń Rodzin Katyńskich op. 81 na chór mieszany a cappella

Jacek Kaczmarski - Katyń

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń