Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Ciekawostki historyczne – mity i legendy minionych czasów

Data wydarzenia: 2020-04-30
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Prawdziwa tożsamość B. Travena jest przedmiotem licznych hipotez, czasami fantastycznych. Badacze z reguły identyfikują go z aktorem teatralnym i anarchistą znanym jako Ret Marut. 

Bruno Traven urodził się w Chicago w rodzinie emigrantów ze Skandynawii, jego prawdziwe nazwisko to TravenTorsvanCroves. W młodości służył we flocie handlowej, był boyem kabinowym i stewardem na statku kursującym wzdłuż wybrzeża Pacyfiku Ameryki Północnej i Południowej. Podczas I wojny światowej przybył do Niemiec, gdzie stał się znany jako publicysta pod nazwiskiem Ret Marut, chociaż używał wielu innych pseudonimów. W latach 20 minionego stulecia przyjechał do Meksyku, gdzie pracował jako zbieracz bawełny, poszukiwacz złota, poganiacz bydła. Po raz pierwszy pseudonim B. Traven pojawił się w 1925 roku, kiedy w berlińskiej gazecie „Vorwärts” zaczęto publikować powieść o meksykańskich chłopach „Zbieracze bawełny”. Manuskrypty swoich powieści Traven zawsze wysyłał pocztą, a pracownicy wydawnictwa nigdy nie spotkali B. Travena i nie znali jego prawdziwego imienia.

Pisarz tak starannie ukrywał szczegóły swojej biografii, że pojawiało się wiele plotek i legend, na przykład autorstwo powieści przypisano Jackowi Londonowi, który rzekomo zainscenizował samobójstwo. Powieści przygodowe Travena przyciągały egzotycznym życiem bohaterów. Albert Einstein nazwał nawet Travena autorem, którego książki zabrałby ze sobą na bezludną wyspę. Niektóre szczegóły dotyczące Travena ujawniła dopiero wdowa po nim. Niechęć do zaoferowania informacji biograficznych zostało wyjaśnione przez B. Traven w słowach, które miały stać się jednym z jego najbardziej znanych cytatów: Kreatywna osoba nie powinna mieć żadnej innej biografii niż jego dzieła.

Najbardziej znana powieść Travena jest „Skarb Sierra Madre", opublikowana najpierw w języku niemieckim w 1927 roku jako Der Schatz der Sierra Madre. Akcja książki rozgrywa się w Meksyku, a jego głównymi bohaterami jest grupa amerykańskich awanturników i poszukiwaczy złota. W 1948 roku książka została sfilmowana pod tym samym tytułem (Skarb Sierra Madre) przez hollywoodzkiego reżysera Johna Hustona. Film, w którym wystąpili Humphrey Bogart i Walter Huston, był wielkim sukcesem komercyjnym, a w 1949 roku zdobył trzy Oscary.

Chociaż popularność pisarza wciąż rośnie, postać B. Travena pozostawała wciąż tajemnicza.

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń