Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Akademia Zdrowia i Urody

Data wydarzenia: 2020-05-18
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Uwielbiamy zapach i wygląd lawendy. Jej nuta wpływa pozytywnie na nastrój, uspokaja, wycisza, a sama lawenda jest od dawna stosowana w medycynie. Zakochani w lawendzie podróżują do Prowansji, pola lawendowe porastają też chorwacką wyspę Hvar. Na szczęście nie trzeba jechać tak daleko, by poczuć dobroczynne działanie tej niepozornej rośliny o fioletowych kwiatach. Sadzimy ją w ogrodzie, na działce, w doniczce. Suszoną zawieszamy w szafie lub w pomieszczeniach. W Polsce powstało już kilka ogrodów lawendowych, do których przyjeżdżamy po to, aby całkowicie zanurzyć się w jej zapachu i zachwycać niesamowitym kolorem. Lawenda koi nerwy, uspokaja rozbiegane myśli, ale działa też korzystnie na naszą urodę i nasze zdrowie. Warto sięgnąć po lawendę.

 

 

 

Najbardziej drogocennym w składzie lawendy jest olejek eteryczny, który posiada niespotykane w świecie roślin związki takie jakie linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol oraz garbniki, cukry i związki mineralne. Działają one kojąco i oczyszczająco. Dzięki temu olejek lawendowy w kosmetyce wykorzystywany jest do leczenia trądziku. Seniorzy z powodzeniem mogą przemywać nim twarz, ponieważ eliminuje toksyny i odświeża skórę. Działa też bakteriobójczo i tworzy naturalną barierę ochronną. W olejku znajdziesz też garbniki − działają przede wszystkim przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Używa się go też w przypadku problemów dermatologicznych (o ile nie jesteśmy uczuleni na lawendę). Olejek lawendowy hamuje świąd skóry i przyśpiesza proces gojenia ran (też tych powstałych w trakcie drapania). Olejek poprawia także kondycję włosów, ale i może pomóc w przypadku ich wypadania. Zawarte w nim substancje przyśpieszają porost włosów, jednocześnie wzmacniając je od środka. Warto wypróbować go w przypadku problemów z łysieniem (często występuje w specjalistycznych szamponach). Olejek lawendowy znajduje też zastosowanie w leczeniu łupieżu. Badania wykazały, że zawarte w nim składniki zwalczają łupież i zapobiegają jego powstawaniu. Lawenda działa odstraszająco na kleszcze i komary. Olejek eteryczny z lawendy ma także wspaniałe właściwości terapeutyczne − jego aromat uspokaja, wycisza i relaksuje. Ale to nie wszystko! Olejek lawendowy może być także stosowany do łagodzenia bólu zmęczonych po treningu mięśni; dzięki zawartej w sobie kumaryny, która rozluźnia mięśnie i stan napięcia w ciele. Zapach olejku lawendowego wycisza i koi nerwy. Niektórzy potwierdzają nawet jedno działanie antydepresyjne. Jeżeli często się stresujesz i żyjesz w stanie nieustającego napięcia możesz skropić swoją pościel kilkoma kroplami olejku eterycznego z lawendy. Ma on także dobroczynny wpływ na komfort snu − ułatwia zasypianie.

W kuchni lawendę stosuje się np. w pieczeniu mięsa, ryb, dań z grilla. Dodaje się ją też do słodyczy, czekolad, gum do żucia, budyniów, lodów i wypieków; produkuje się nawet lawendowe piwo. Bardzo znany jest miód lawendowy o charakterystycznym bursztynowym kolorze i wyjątkowym zapachu. Lawenda dodaje smaku potrawom, ale działa też korzystnie na układ trawienny. Zawarte w niej substancje pobudzają wydzielanie soków trawiennych, przyśpieszają trawienie, wzmacniają apetyt. Lawendę stosuje się też w leczeniu zaparć. Warto pić go także przy zapaleniach pęcherza, ponieważ działa moczopędnie. Właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, które wykazuje, pomagają też w leczeniu infekcji gardła, migdałków czy zapalenia oskrzeli.


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń