Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Akademia Zdrowia i Urody

Data wydarzenia: 2020-05-25
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

 

Imbir. Imbir (Zingiberofficinale) to przyprawa, która do niedawna kojarzyła nam się z piwem i ciasteczkami z amerykańskich filmów. W polskiej kuchni, w sproszkowanej postaci, dodawała smaku jedynie flakom, pasztetowi z zająca i piernikowi.

W tropikalnej Azji imbir uprawia się od ponad 3000 lat, chociaż jego pochodzenie jest nieznane. Imbiru używano na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie na długo przed Rzymianami. Portugalczycy przywieźli go do Afryki, Hiszpanie do Indii Zachodnich. To jedna z najstarszych roślin uprawnych.

U jednych często gości w domu, inni nie wiedzą jak go stosować. Wyśmienicie aromatyzuje herbatę, podnosi walory smakowe gotowanych i smażonych potraw, a wszelkim słodkim wypiekom dodaje pazura. Można go jeść na surowo, w całości, w wersji startej, marynowanej czy suszonej. Ma ok. 140 odmian. Nigdy nie traci swojego smaku i zapachu, a jego właściwości zdrowotne znane są od pokoleń.

Imbir pomoże nam w walce z mdłościami i niestrawnością – nawet w ostrych przypadkach. Używa się go w celu pokonania choroby morskiej i choroby lokomocyjnej. Stosują go również pacjenci onkologiczni, chcący złagodzić dolegliwości uboczne chemioterapii. Imbir działa też świetnie na niestrawność, ponieważ przyśpiesza trawienie. To świetny środek przeciwzapalny – jego działanie porównuje się do działania aspiryny. Może złagodzić bóle i gorączkę, hamuje rozwój i namnażanie się bakterii, wirusów oraz grzybów. Często stosuje się go w formie terapii wspomagającej leczenie przeziębień, bólu gardła, grypy – również ze względu na jego właściwości rozgrzewające. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia zaleca się picie herbaty z dodatkiem miodu i imbiru.Imbir sprzyja w walce z odchudzaniem ze względu na jego właściwości żółciopędne, poprawiające perystaltykę jelit oraz trawienie. Picie imbiru z wodą może hamować ochotę na słodkie i słone przekąski. Co więcej, rozgrzewające działanie imbiru wpływa na poprawę metabolizmu. Znacznie szybciej spalamy kalorie. Według badań imbir przyczynia się do obniżenia cukru we krwi oraz może regulować poziom cholesterolu (zwłaszcza frakcji LDL tzw. zły cholesterol; jego działanie porównywalne jest do działania leków obniżających poziom cholesterolu). W swoim składzie zawiera dużo potasu, cynku, magnezu i żelaza. Znajdziemy też w nim znaczne ilości witaminy C, witaminy E i witamin z grupy B.

 

Imbir dla urody

Olejek imbirowy stosuje się w preparatach wyszczuplająco-modelujących, bo pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu, walczy z cellulitem. Pełen świeżości i egzotyki zapach imbirowy jest bazą wielu perfum. Imbirowa nuta często współgra z innymi przyprawami (pieprzem, kardamonem) i dodaje "mocy" męskim kosmetykom.

 

Przepisy:                   

                                                                                                                 

herbata z imbirem:

Do wrzącej wody wrzucamy torebkę czarnej herbaty lub dwie łyżeczki liści czarnej herbaty, dodajemy łyżeczkę startego imbiru. Trzymamy pod przykryciem przez kilka minut. Następnie przy użyciu sitka przelewamy herbatę do innego naczynia, pozbywając się liści oraz startego imbiru. Dosładzamy miodem.

 

kawa z imbirem

Składniki: 2 filiżanki kawy z ekspresu, 2 łyżeczki miodu, 2-3 szczypty mielonego imbiru, mleko lub bita śmietana. Miód utrzeć z imbirem i zalać kawą. Podawać z bitą śmietaną lub ubitym mlekiem.

 

Szybka sałatka z imbirem

Składniki: 300 g wędzonego łososia (najlepszy to ten na wagę, wędzony na zimno), pół pęczka natki pietruszki, 2 łyżki majonezu, 3 łyżki gęstej śmietany, 5 cm obranego korzenia imbiru, sól, pieprz. Natkę i imbir posiekać. Łososia pokroić na ok. 3-centymetrowe kawałki. Majonez wymieszać ze śmietaną, posolić i popieprzyć. Połączyć wszystkie składniki. Sałatkę włożyć na 20 minut do lodówki. Podawać z białym pieczywem lub waflami ryżowymi oraz białym winem.

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń