Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Muzyczna kawiarenka

Data wydarzenia: 2020-05-28
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

W Muzycznej kawiarence - przypomnimy artystów znanych, i tych nieco zapomnianych, pieśni i piosenki lubiane. Będą to cykliczne spotkania, które rozpoczniemy od okresu międzywojennego. Każde spotkanie to inny wykonawca, inny repertuar.

 

HANKA ORDONÓWNA

Wśród bohaterów naszej Muzycznej Kawiarenki nie może zabraknąć też postaci kobiecych. Jedną z nich jest Anna Maria Tyszkiewicz, znana powszechnie jako Hanka Ordonówna – piosenkarka, tancerka i aktorka.

W latach trzydziestych okrzyknięta największą gwiazdą polskiego kabaretu. W tym okresie występowała na scenach Bandy (1932–33), Wielkiej Rewii (1935–36) i Cyrulika Warszawskiego (1936–37). Nagrywała dla polskich filii czołowych europejskich wytwórni płyt, m.in. Parlpohone, Odeon, Columbia, Syrena-Electro. Po wojnie większość tych nagrań została opublikowana przez Polskie Nagrania.

 

Była również popularną aktorką filmową. Debiutowała jeszcze w filmie niemym. Największą popularność przyniosły jej filmy Szpieg w masce (reż. M.Krawicz, 1933) i Parada gwiazd Warszawy (reż. K. Tom, 1937), w których wylansowała swoje największe przeboje Miłość ci wszystko wybaczy, Na pierwszy znak.

O jej aktorstwie pisano "Ordonówna to doprawdy niezwykłe zjawisko. Głos miała małego formatu, ale bardzo przyjemny. Ciepły w rejestrze niskim i w średnicy, ostry w górze. Znakomita dykcja pomagała jej w aktorskim wykonaniu każdej piosenki czy wiersza. Bowiem Ordonówna była przede wszystkim aktorka i to znakomita. Jej śpiew nigdy nie był beznamiętny: wiedziała to, co czuła, i potrafiła swe uczucia przekazać publiczności. Głosem i sercem".

Okres drugiej wojny światowej kończy jej karierę estradową. W lipcu 1941. wraz z Armią gen. Andersa wyjechała na Bliski Wschód, dając koncerty w teatrzykach żołnierskich II Korpusu. Opiekowała się także osieroconymi polskimi dziećmi, które udało się jej wywieźć z ZSRR. W ostatnich latach wojny mieszkała kolejno w Palestynie, Indiach i Syrii. Po wojnie osiedliła się w Bejrucie (gdzie zmarła w 1950 r.).

KLIKNIJ TUTAJ

KLIKNIJ TUTAJ

KLIKNIJ TUTAJ

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń