Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Poznajemy zabytki mniej znane, a warte obejrzenia.

Data wydarzenia: 2020-05-30
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Zapraszamy Państwa na wycieczkę po wybranych polskich zamkach i pałacach. Wiele z nich kryje w sobie niesamowite historie. A blisko sąsiedztwo z miastem wręcz kusi, by zobaczyć i zwiedzić atrakcje tego regionu na przykład podczas weekendowego wypadu. To doskonały pomysł na spędzenie kilku dni poza domem. Bo nic tak dobrze nie regeneruje jak wypoczynek połączony z aktywnym zwiedzaniem. Zachęcamy do lektury i zwiedzania.

 

 

Historyczny spacer rozpoczynamy od pałacu w Antoninie. Antonin to malutka wieś w Wielkopolsce, w gminie Przygodzice. Malutka, bo licząca niespełna 500 mieszkańców. Położona na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, z rezerwatem przyrodniczym "Wydymacz". Znajduje się tu wybudowany w latach 1822-1824 pałac myśliwski książąt Radziwiłłów, powstały z myślą o letniej siedzibie Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby. Pałac jest drewniany, oszalowany, na podmurówce, zbudowany na planie krzyża greckiego. W wielkiej, trójkondygnacyjnej sali o ozdobnym stropie odbywały się koncerty. I to nie byle jakie, bo w Antoninie gościł Fryderyk Chopin! Nie tylko grał, ale również uczył księżniczkę Wandę Radziwiłłównę. Oddawał się też tutaj pracy twórczej - to w Antoninie powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Chopin zadedykował nawet Radziwiłłowi trio fortepianowe g-moll op. 8. A trzeba wiedzieć, że Antoni Radziwiłł był nie tylko mecenasem sztuk pięknych, ale również kompozytorem i wiolonczelistą. Dziś na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca wspomniane wizyty Chopina, a przy wejściu spogląda na nas z pomnika rzeźba kompozytora.

W czasie II wojny światowej książę Michał Radziwiłł podarował pałac Hitlerowi. Po wojnie obiekt przejęli komuniści, wkrótce też zaczął popadać w ruinę. Remont pałacu, za sprawą Jerzego Waldorffa, przyczynił się do rozkwitu posiadłości. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja. A corocznie w pałacu odbywa się Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". Zwiedzając pałac, warto zajrzeć do saloniku muzycznego z instrumentami z dawnych lat i zobaczyć odlew dłoni Fryderyka Chopina. Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim ze stawem i pomnikowymi drzewami. Na środku stawu zobaczymy marmurowy nagrobek córek Antoniego Radziwiłła – Fryderyki Heleny oraz Luizy.

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń