Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Postać Dnia – wielcy tego świata

Data wydarzenia: 2020-06-01
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Jacopo Tintoretto -  Jest jednym z głównych przedstawicieli weneckiej szkoły malarstwa w XVI wieku. Zazwyczaj myślimy o starych mistrzach jako o tradycyjnych, realistycznych, spokojnych. Zapominany, że w tym wielkim worku znajdowali się malarze nieprawdopodobnie ekstrawaganccy, o stylu dalece antyiluzjinostycznym. Jednym z niech niewątpliwie był Tintoretto.Prowadził dobrze prosperujący warsztat malarski. Malował duże obrazy na potrzeby Republiki Weneckiej, sławiące chlubne dzieje i bitwy. Malował dla kościołów i bractw cechowych. Czasami ceną obrazu był jedynie koszt materiałów, a finansami zarządzała żona. Jego pasją było malowanie. Obrazy Tintoretta są wystawiane e najlepszych muzeach świata i stanowią ozdobę kolekcji. Największą realizacją jest Raj w sali Wielkiej Rady w Pałacu Dożów w Wenecji, 22 metry długości i 7 wysokości, który do dzisiaj wprawia oglądających w podziw.

W Polsce posiadamy dwa obrazy jego autorstwa, nie dawno nabytym jest "Narcyz".

Trochę to trwało, zanim została podjęta decyzja o zakupie obrazu został zdeponowany w Muzeum we Wrocławiu w 2014 roku (umieszczony w zaaranżowanej od nowa sali włoskiej na drugim piętrze i jest częścią wystawy "Sztuka europejska XV-XX wieku”). Prawie cztery lata trwały prace związane z potwierdzeniem autorstwa i warsztatu. Liczne badania i ekspertyzy potwierdziły, że obraz powstał w pracowni malarza. Jak to się stało, że obraz trafił do Polski?

Przed wojną obraz był ozdobą dworku w Starych Brodach. Po wojnie "Narcyz" przyjechał wraz z wygnanymi z majątku ziemianami na Dolny Śląsk. Tułał się od mieszkania do mieszkania, przechodził z rąk do rąk. Aż w końcu zapadła decyzja, by sprzedać obraz do muzeum. I tak po dwutysięcznym roku został zdeponowany we wrocławskim muzeum z przeznaczeniem do sprzedaży. W końcu po rozwiązaniu spraw spadkowych w 2017 roku Muzeum Narodowe zakupiło to wyjątkowe dzieło. Teraz można było podjąć prace konserwatorskie. Obraz został oczyszczony a ubytki podkładu i warstwy malarskiej zostały odtworzone. Prezentuje się wspaniale w nowej ramie w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń