Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Pokoloruj mnie…

Data wydarzenia: 2020-06-01
Miejsce: .
Organizator: .
Kontakt: .
Udział: Bezpłatny

Spacerujemy przez park, a tu nagle coś szybko biegnie po pniu drzewa, przeskakując z gałęzi na gałąź. To wiewiórka, poznajmy naszego powietrznego akrobatę. Domem wiewiórki najczęściej są dziuple, które wyściela mchem lub innymi porostami. Za dom wiewiórka obiera również gniazda ptaków w których dobudowuje zadaszenie albo też sama buduje sobie gniazdo z gałęzi, gałązek, trawy i mchu. Zwykle gniazdo buduje w koronie drzew.

Wiewiórka nie jest dużym zwierzątkiem. Jej długość to zaledwie 20–24 cm, plus oczywiście ogon, który zwykle mieści się w przedziale 17–20 cm. Waga wiewiórki to jedyne 200–300 gramów. Czyli naprawdę jest leciutka. Jest bardzo ładna.

 

 

Ubarwienie wiewiórki, czyli kolor jej futerka to najczęściej ubarwienie koloru rudego z szarymi bokami i białym brzuchem. Jest też druga popularna odmiana ubarwienia. Gdzie grzbiet jest koloru czarnobrunatnego, boki cieniowane a brzuch również biały. W jesieni futro wiewiórek staje się bardziej gęste i przyjmuje szare odcienie. Wybarwia się.

Wiewiórka żywi się nasionami szyszek, zjada bukiew, żołędzie, orzechy, owoce, grzyby i co ciekawe również owady, jaja oraz pisklęta. Wiewiórka nie przesypia zimy o czym pewnie wszyscy wiecie, gdyż z pewnością udało się Wam ją zaobserwować jak jesienią gromadzi zapasy żywności na zimę. W zimie po prostu jest mniej aktywna.

Jeżeli chodzi o potomstwo u wiewiórki ciąża trwa 38-39 dni, po czym na świat przychodzi od 3 do 7 młodych wiewiórek. W ciągu roku wiewiórka może mieć młode nawet 3 razy. Od 1 do 3 miotów. Wiewiórki zwykle żyją od 6 do 7 lat, lecz ze względu na drapieżniki rzadko dożywają tego wieku. Jej naturalnym wrogiem są przede wszystkim kuny i drapieżne ptaki.

 

Na stronie SOK do pobrania kolorowanka


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń