Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Święto 85-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Alfredówce

17-09-2013

To już 85 lat jak istnieje Ochotnicza Straz Pożarna w ALefredówce. 15 września br. strażacy radośnie i dostojnie świętowali swój Jubileusz.

 

Ten szczególnie ważny dzień dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Alfredówce rozpoczął się uroczystą, polową Mszą Świętą celebrowaną przez Ks. prałata Antoniego Saneckiego – Proboszcza miejscowej Parafii, Ks. Jana Kaszewicza – kapelana strażaków miasta Tarnobrzega, Ks. Eugeniusza Nycza – kapelana strażaków OSP Gminy Nowa Dęba. Msza Św., jak nakazuje tradycja podobnych uroczystości, odprawiona była w intencji wszystkich strażaków OSP Alfredówka, tych, którzy obecnie pełnią społeczną służbę i tych, którzy odeszli już z jej szeregów. Podczas uroczystości Mszy Św. został również poświęcony sztandar, który podczas części oficjalnej został przekazany w pieczę strażaków. Sztandar przyznawany jednostkom straży pożarnej jest symbolem męstwa, odwagi i poświęcenia w trudnej i niebezpiecznej służbie ratowania życia, zdrowia oraz mienia społeczeństwa przed pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami. Sztandar jest ponadto wyrazem uznania i wdzięczności społeczeństwa za ofiarną i pełną poświęcenia społeczną służbę. Liczny udział mieszkańców Alfredówka i zaproszonych gości świadczy o sympatii, jaką darzą strażackie formacje.
    W uroczystości, obok druhów z OSP Alfredówka, uczestniczyły wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i gminy Nowa Dęba, tj. Chmielowa, Cyganów, Nowej Dęby, Jadachów, Porąb Dębskich, Rozalina oraz Tarnowskiej Woli. Muzycznie uroczystość wspierała Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Marka Kosiora.
   

     Po paradnym przemarszu na plac przy remizie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, o czym w raporcie o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, zameldował dowódca asp. sztab. Józef Bereska, komendantowi miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu bryg. Andrzejowi Babcowi. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Wiesław Ordon. Przywitał gości, którzy swoją obecnością uświetnili tak ważny dla druhów z OSP Alfredówka dzień. Po przedstawienia rysu historycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Alfredówce przedstawionej przez jej prezesa Roberta Tłustego, rozpoczęła się ceremonia przekazania sztandaru jubilatom.
   

Ochotnicza Straż Pożarna w Alfredówce została założona w 1928 roku z inicjatywny Wojciecha Okleka, Tomasza Strojka i Franciszka Tłusty, jej pierwszym komendantem był Tomasz Strojek. W 1930 roku strażacy wybudowali drewniany barak, który był siedzibą OSP. Dysponowała wówczas ona ręczną pompą zamontowaną na specjalnym konnym wozie. Strażacy mieli również 12 galowych hełmów wykonanych z blachy miedzianej. W 1967 roku z inicjatywny członków OSP rozpoczęto budowę nowej strażnicy, którą oddano do użytku w roku 1971. Po przeprowadzeniu prac remontowych i adaptacyjnych jest to obecnie piękny obiekt służący mieszkańcom Alfredówki. Od chwili powstania strażacy byli najbardziej aktywną grupą w swoim środowisku. Pomagali w budowie szkoły, gazociągu, wodociągu i telefonizacji. Aktualnie OSP Alfredówka na stanie posiada 2 samochody: lekki Żuk i średni Star, posiadają także motopompy w tym szlamową, agregat prądotwórczy, pilarkę spalinową i inny nowoczesny sprzęt służący do ratowania ludzi i mienia.”

 

    Akt fundacji sztandaru odczytał przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Tadeusz Tabor. Symbolicznego wbicia gwoździa w drzewiec sztandaru dokonali:
- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Chmielowiec,
- radny Podkarpackiego Sejmiku Wojewódzkiego Władysław Stępień,
- zzłonek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie druh Edward Szlichta,
- starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra,
- komendant miejski Państwowej Straży pożarnej w Tarnobrzegu brygadier Andrzej Babiec,
- prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Tarnobrzegu druh Kazimierz Ślęzak,
- burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon,
- proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli ks. prałat Antoni Sanecki,
- komendant Miejsko-Gminego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Dębie, wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Tarnobrzegu, druh Jerzy Konefał,
- naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Alfredówce dh Jan Urbaniak,
- prezes OSP Alfredówka dh Robert Tłusty.

   Zgodnie ze strażacką ceremonią przekazano sztandar druhom, którzy dumnie zaprezentowali go w całej okazałości uczestnikom uroczystości.

 

   Kolejnym miłym akcentem uroczystości była ceremonia przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Ford Transit Custom druhom z Alfredówki. Samochód był sfinansowany z dotacji  Zarządu Głównego OSP w kwocie 50 tys. zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 22 tys. zł oraz środków sołectwa Alfredówka w kwocie 30 tys. zł. Zgodnie z życzeniem wszystkich strażaków z OSP w Alfredówce ks. prałat A. Sanecki dokonał poświęcenia pojazdu, aby otrzymany samochód jak najrzadziej był świadkiem ludzkich nieszczęść i dramatów, a służył najczęściej w czasie ćwiczeń, kształtując wśród społeczeństwa poczucie bezpieczeństwa w obliczu różnorodnych zagrożeń i klęsk żywiołowych.

 

   Docenieni zostali również druhowie z OSP, uhonorowani jakże cennymi medalami.

 

   Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie:
- Safin Jan,
- Tłusty Robert,
- Tomczyk Stanisław,
- Urbaniak Jan.

 

   Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał druh Furtak Stanisław.

 

   Odznaką „Strażak Wzorowy”  odznaczeni zostali druhowie:
- Panek Piotr,
- Safin Artur,
- Sadecki Grzegorz,
- Tłusty Michał,
- Wdowiak Sławomir.

 

    Na koniec uroczystości, miłym akcentem obchodów 85-lecia OSP Alfredówka, było poświęcenie przez ks. Antoniego Saneckiego, stojącej obok strażnicy jubilatów kapliczki z figurą św. Floriana, patrona strażaków.

 

  Więcej zdjęć w galerii.

 

RL/MS

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*