Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Międzynarodowa debata młodzieży w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

04-11-2013

     Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Nowej Dębie aktywnie biorą udział w programach europejskich. W ramach programu Comenius współpracowali ze szkołami z Niemiec, Szwecji i Turcji. W 2010 r. w nagrodę za działalność proeuropejską,  25 uczniów wyjechało do Parlamentu Europejskiego w ramach programu Euroscola. Celem tego unijnego programu jest przybliżenie uczniom ze wszystkich 28 krajów zjednoczonej Europy  procesu decyzyjnego w UE. W ciągu jednego dnia, uczniowie zasiadają w miejscach europosłów w głównej sali Parlamentu Europejskiego, gdzie debatują nad kluczowymi problemami UE.
     Wyjątkowość i ranga tego wydarzenia sprawiły, że nasza szkoła zaczęła ubiegać się o ponowny wyjazd do Strasburga. Zadaniem uczniów Zespołu Szkół nr 2 było uzyskanie premiowanej wyjazdem lokaty w ogólnopolskim, internetowym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Nasi uczniowie zadanie to wypełnili celująco. Na 300 zgłoszonych szkół uzyskali 4 lokatę w kraju! Sukces był tym większy, że tylko nieliczne szkoły w Polsce brały dotąd udział w obradach Parlamentu Europejskiego, a wyjazd po raz drugi jest zupełną rzadkością. Kiedy 24 maja do szkoły nadeszło oficjalne zaproszenie ze Strasburga, dla naszych uczniów rozpoczął się okres przygotowań do wyjazdu. W grupie wytypowanych 24 uczniów liceum i technikum znalazły się zarówno te osoby, które bezpośrednio brały udział w konkursie internetowym, jak i ci którzy zostali wyłonieni w szkolnym konkursie wiedzy o UE. Uczniowie podzielili się na 6 grup, z których każda szczegółowo zająć się miała określonymi przez administratorów ze Strasburga zagadnieniami takimi jak: rola UE w świecie, problemy ekonomiczne i bezrobocie, ochrona środowiska czy wybory do PE w 2014r. Wyzwanie było tym większe, iż całość debaty w Strasburgu odbywać się miała w głównych językach UE, tzn. j. angielskim, niemieckim i francuskim. Dla uczniów naszej szkoły, a zarazem jedynej szkoły reprezentującej Polskę, dzień spotkania został wyznaczony na 25 października 2013 r.

    
     Uroki Paryża
Trasę między Nową Dębą a Strasburgiem pokonuje się w kilkanaście godzin, więc postanowiliśmy, że spędzimy w autokarze jeszcze kilka dodatkowych godzin po to, by móc ujrzeć na własne oczy stolicę Francji. Dzień 23 i 24 października spędziliśmy na poznawaniu niesamowitego Paryża. Długie godziny poświęciliśmy na zwiedzanie Luwru i Wersalu, słynnych kościołów i katedr, placów, ulic i zaułków. Paryż to miasto oferujące nieograniczone niemal możliwości dla osób poszukujących pamiątek historycznych, ciekawych miejsc, oryginalnego jedzenia, sklepów czy rozrywki. Uroki tego miasta podziwialiśmy zarówno w dzień, jak i nocą. Spoglądaliśmy na niesamowicie oświetlone ulice, fontanny, statki, czy Wieżę Eiffla przykuwającą wzrok turystów ze wszystkich stron świata i odbywających tak jak my, rejs po Sekwanie. Choć z  Paryża wyjeżdżaliśmy z uczuciem niedosytu, (tak wiele miejsc nie zdążyliśmy przecież zwiedzić), to czekał na nas przecież pobyt w Parlamencie Europejskim.

      
   Dzień Euroscoli
Po kilku godzinach jazdy i zwiedzaniu katedry koronacyjnej królów francuskich w Reims, dojechaliśmy do niemieckiego uzdrowiska Baden-Baden na nocleg. Dzień 25 października rozpoczął się dla nas bardzo wcześnie. Przed Parlamentem byliśmy przed godzina 9.00. Czas na pierwsze zdjęcia i  stoimy  przed budynkiem, w którym zapadają wiążące decyzje dla 28 państw Unii Europejskiej. Po kontroli bezpieczeństwa przeszliśmy do sali, w której czekali już uczniowie z kilkunastu innych państw europejskich. Tam został dokonany podział na grupy, by od tej pory pracować w zespołach międzynarodowych. To jeden z celów programu, uczniowie ze szkół krajów UE, poznają się, dyskutują, negocjują, wnoszą poprawki i przyjmują rezolucje. Po uzgodnieniu wspólnego stanowiska, wszyscy spotykają się w monumentalnej sali obrad parlamentu, gdzie odbywa się wspólna debata oraz głosowanie przy użyciu specjalnych kart. Uczestnicy zadają pytania i wysłuchują odpowiedzi. Wszystkim udziela się wyjątkowy nastrój tego szczególnego miejsca. W tym jedynym dniu nasza szkoła reprezentowała Polskę i zarazem wszystkie szkoły w Polsce! Administratorzy Euroscoli pozwolili każdej szkole na krótką prezentację oraz przemarsz pocztów sztandarowych przy dźwiękach hymnu UE. Tak zakończyła się przygoda z Parlamentem Europejskim.
    Przed nami pozostał ostatni punkt programu - zwiedzanie pełnej kolorów, zapachów i zabytków Norymbergii.
Mimo zmęczenia, wielu godzin w autokarze, blisko 3500 przejechanych kilometrów, nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, iż był to niezwykły dzień w ich życiu. Pozostały wspomnienia, fotografie, adresy młodych ludzi z całej niemal Unii, poznanych podczas obrad i duma z reprezentowania szkoły na forum Parlamentu Europejskiego.

                                                                                                           

Więcej zdjęć w galerii

Edward Stelmach

Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Nowej Dębie
 

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*