6 grudnia br. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyła się V Gala Wolontariatu Fundacji Q, która zgromadziła liczne grono gości i osób zaangażowanych w działalność społeczną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza specjalne życzenia przesłała minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska. Choć obowiązki uniemożliwiły jej osobistą obecność, za pośrednictwem nagrania wideo podkreśliła znaczenie wolontariatu w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Ważnym elementem wydarzenia był hybrydowy panel dyskusyjny „Lokalnie i Centralnie: współpraca na rzecz wolontariatu”, prowadzony przez Macieja Kunysza ze Stowarzyszenia EKOSKOP. W dyskusji udział wzięli Renata Butryn, pełnomocnik wojewody podkarpackiego ds. społeczeństwa obywatelskiego, starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek, burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon oraz Monika Lubas, ambasadorka Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Polpharma. Zdalnie do rozmowy dołączył Piotr Stec z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Burmistrz Wiesław Ordon w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy samorządu gminy z organizacjami pozarządowymi, nawiązując m.in. do „Karty współpracy Gminy Nowa Dęba z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” z 2008 roku. Dokument ten, będący jak na tamte czasy rozwiązaniem innowacyjnym, określa główne zasady współdziałania samorządu z mieszkańcami, wspierając realizację ustawowych zadań publicznych, inicjatywy społeczne oraz wspólne rozwiązywanie ważnych problemów społeczno-gospodarczych. Gmina Nowa Dęba była pionierem w tej kwestii, wyznaczając nowe standardy w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Drugi panel, zatytułowany „Empatia w Działaniu: wolontariat na rzecz grup wrażliwych”, prowadził prezes Fundacji Q Marcin Kurnik. Wzięli w nim udział badacze z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego – Kamila Fiałkowska, Monika Szewczyk i Ignacy Jóźwiak – a także Ewelina Bosak, koordynatorka współpracy partnerskiej fundacji W Stronę Dialogu, Magdalena Lewicka, koordynatorka NGO Forum "Razem" oraz prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowej Dębie Ryszard Janczyk.
Warto zaznaczyć, że w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, nie tylko o zasięgu lokalnym, ale także ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak Unia Metropolii Polskich, IOM oraz UNHCR.
Podczas gali wręczono nagrody i wyróżnienia „Napędzamy do działania” dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność społeczną.
NAGRODY Napędzamy do działania
Alicja Zych – za działalność na rzecz: dzieci i młodzieży - prowadzenie scholi Anielskie Grajki, aktywizację i integrację społeczności lokalnej, promocję i organizację wolontariatu;
Andrzej Wilk – za pomoc humanitarną dla Ukrainy i osób, dotkniętych powodzią;
ppłk Mariusz Kseń Komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba za działania na rzecz lokalnej społeczności, wsparcie DPSu, Domu Dziecka, współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami, obecność na gminnych wydarzeniach;
Dariusz Wolak właściciel sklepów na terenie Nowej Dęby – animowanie lokalnej społeczności - Listy do świętego Mikołaja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej z Tarnobrzega i Nowej Dęby, prowadzenie zbiórek dla osób pokrzywdzonych w wojnie na Ukrainie;
Piekarnia Chle-Buś – za zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności.
WYRÓŻNIENIA
Beata Kosior - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowej Dębie, zaangażowana w integrację i ożywienie środowiska lokalnych organizacji pozarządowych;
Barbara i Ryszard Janczykowie, Stanisław Hałka - aktywność, angażowanie rówieśników do działań społecznych - napędzanie do działania;
Monika Lubas - Ambasadorka Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Polpharma;
Artur Sączawa - nowodębski weterynarz, za wsparcie transportów na Ukrainę, schroniska;
Maciej Zieliński - uczeń 4 klasy technikum w Nowej Dębie, wolontariusz Fundacji Q;
Konrad Konefał, Damian Tomczyk, Michał Duś – za wspieranie działań wolontarystycznych, pracy Fundacji;
Damian Szwagierczak - Radny Miasta Tarnobrzega, dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu;
Tomasz Szydlak i Krzysztof Adamski – wsparcie humanitarne dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych w Ukrainie.
Ostatnim punktem oficjalnej części Gali była akcja „Napędzamy do śpiewania”, w której uczestniczyła publiczność wraz z występującą na scenie Karoliną Paterak. Artystyczne wrażenia dopełniły występy duetu B&M oraz Scholi Anielskie Grajki. Na zakończenie wydarzenia niespodziankę sprawił Święty Mikołaj, który odwiedził uczestników, dostarczając wiele radości najmłodszym.
źródło: Fundacja Q (LINK), własne
MR/PG