Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Świat, w który wchodzimy, jest Planetą Wielkiej Szansy…

09-06-2014

        „Być może zmierzamy w stronę świata tak zupełnie nowego  i odmiennego, że dotychczasowe doświadczenia historii okażą się niewystarczające, aby go pojąć i móc się w nim poruszać. W każdym razie świat, w który wchodzimy, jest Planetą Wielkiej Szansy…”

    Słowami  Ryszarda Kapuścińskiego zostało zakończone spotkanie uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jan Pawła II w Nowej Dębie będące podsumowaniem realizacji rocznego projektu: „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności” organizowanego przez Polską Akcję Humanitarną w partnerstwie z organizacją arche nova e.v z Niemiec oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji – projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

    W I półroczu uczniowie gimnazjum próbowali zbadać: Dlaczego kraje globalnego Południa potrzebują pomocy humanitarnej? - zgłębiając wiedzę na temat rzeczywistości globalnego Południa i pomocy humanitarnej motto: „Czynić świat jeszcze bardziej sprawiedliwym, to znaczy dokładać wszelkich starań, aby nie było dzieci niedożywionych , bez możliwości kształcenia i wychowania…  "   Jan Paweł II

    W II półroczu młodzież naszej szkoły szukała odpowiedzi na pytanie: Czy mogę mieć wpływ na zmniejszanie głodu na świecie? - zapoznając się z problematyką Sprawiedliwego Handlu i kształtując postawy odpowiedzialnego konsumenta.

motto: „Służenie in­nym bez uczu­cia po­kory jest je­dynie zas­po­kaja­niem egoiz­mu: za­pat­rze­niem się wyłącznie we własną osobę ”.   -  Mahatma Gandhi

 

    Zakończenie projektu z edukacji globalnej nie oznacza jednak końca podejmowanych działań, wręcz odwrotnie - jest zapowiedzią  zmian w  życiu naszych gimnazjalistów i ludzi, którzy czują się odpowiedzialnymi mieszkańcami Ziemi. Młodzież zrozumiała, że  codzienne użytkowanie wody, energii, rezygnacja ze środków lokomocji emitujących CO2, świadome wybory konsumenckie,  czyli  zmiana stylu życia każdego człowieka może sprawić, że świat, w którym żyjemy, będzie rzeczywiście Planetą Wielkiej Szansy .

Do tych słów odwołał się także obecny na podsumowaniu projektu pan Mirosław Pluta - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, który zwrócił uwagę na to, że być może jeszcze nie wszyscy uświadamiają sobie, jak ważne dla każdego z nas są treści przekazywane w  realizowanym projekcie, w odpowiednim jednak czasie powrócą, by ze zdwojoną siłą tworzyć świat oparty na dialogu, porozumieniu i życzliwości dla drugiej istoty, bo przecież tylko taka postawa - powtarzając za cytowanym już Ryszardem Kapuścińskim - może poruszyć w człowieku „strunę człowieczeństwa” i zmienić świat na bardziej sprawiedliwy.

    Obecność Posła Mirosława Pluty  spowodowana była osiągnięciami naszych uczennic: Darii Dudek i Joanny Wilk, które pod kierunkiem p. Renaty Konefał napisały opowiadania o harcerstwie na terenie Nowej Dęby i Centralnym Okręgu Przemysłowym, uczestnicząc  w międzypowiatowym  konkursie literackim: „Tu mieszkam, tu żyję - moja miejscowość w moich oczach 2014” organizowanym przez Biuro Poselskie Posła Mirosława Pluty.

    Dyrektor szkoły – p. Zbigniew Wolwowicz, opiekun konkursu – p.Renata Konefał otrzymali podziękowania za zaangażowanie uczniów  i  publikację z pracami konkursowymi naszych uczennic oraz młodzieży z dwóch powiatów - opowiadanie Darii Dudek otrzymało wyróżnienie, znajdując się w pierwszej piątce wśród wszystkich prac uczestników konkursu.

    Po spotkaniu, na którym zostały także rozdane nagrody i dyplomy dla uczniów biorących udział w konkursach z edukacji globalnej nastąpił przemarsz całej szkoły ulicami miasta pod hasłem: Zmień styl życia a zmniejszysz głód na świecie  poprzedzony zaproszeniem do udziału w nim nowodębian oraz  odezwą Mileny Markiewicz, uczennicy kl.IIb  do wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Nowej Dęby.

   

                                  

Koordynator projektu- p.Renata Konefał

RL/MS

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*