Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Na Cmentarzu Wojennym w Chmielowie uczczono pamięć poległych

07-08-2014

6 sierpnia, w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, na Cmentarzu Wojennym „Na Górach” w Chmielowie, odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji poległych na frontach I wojny światowej, koncelebrowana przez księży z terenu gminy Nowa Dęba i Tarnobrzega pod przewodnictwem ks. Antoniego Saneckiego, proboszcza z parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowskiej Woli.

 

     Zgromadzeni na odnowionym cmentarzu, głównie mieszkańcy Chmielowa, modlili się w intencji wszystkich zmarłych na frontach I wojny św., a szczególnie Polaków, w tym z okolicznych miejscowości oraz żołnierzy spoczywających na cmentarzu „Na Górach”.

     Burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon w swoim wystąpieniu przytoczył genezę wybuchu oraz przebieg I wojny światowej, a także historię cmentarza. Na froncie zmagań wojennych ginęli żołnierze, ginęli i cywile. Pokłosiem tych walk jest ta nekropolia – cmentarz wojenny „Na Górach” w Chmielowie, która zawiera szczątki 90 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Dziś wygląda inaczej niż u zarania swego istnienia. To dzięki współpracy kombatantów z Koła nr 13 Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy z Tarnobrzega z władzami gminy Nowa Dęba i wojewodą podkarpackim. Myślę, że gdy tereny pokopalniane zostaną udostępnione, cmentarz stanie się miejscem zadumy nad wydarzeniami z okresu I wojny światowej – dodał W. Ordon.

     Także obecny na uroczystości wicestarosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł podkreślał fakt, że dzięki pamięci o tym miejscu i o tamtych wydarzeniach, ofiara życia, którą w imię pokoju złożyli walczący, nie zostanie zapomniana.

     Na zakończenie ks. A. Sanecki poświęcił wyremontowany cmentarz „Na Górach”. Zaś przedstawieciele samorządu powiatowego i gminnego, oraz członkowie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy z Tarnobrzega i Nowej Dęby, złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów na okolicznościowej tablicy. W uroczystościach, oprócz mieszkańców Chmielowa i zaproszonych gości, wzięły również udział poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Nowa Dęba oraz chmielowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta .

 

Więcej zdjęć w galerii

RL/MM

Lista aktualności