Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Nowodębskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

13-11-2014

     Pierwsza część tegorocznych obchodów rozpoczęła się złożeniem wiązanek kwiatów pod obeliskiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przed Urzędem Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Kwiaty złożyły delegacje samorządu gminnego, władze powiatu, dyrekcja szpitala, dowództwo poligonu, straż pożarna, a także firmy i instytucje z terenu miasta i gminy Nowa Dęba.

O godz. 9:30 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża św. została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

     Dalsze uroczystości odbyły się na Placu im. mjr Jana Gryczmana, gdzie po mszy przemaszerowały obecne na uroczystości poczty sztandarowe ze szkół, ochotniczych straży pożarnych, zakładów pracy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Poczet flagowy wciągnął na maszt Flagę Państwową, a zgromadzeni na placu odśpiewali hymn państwowy.

 

     W swoim wystąpieniu burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon tymi słowami przypomniał wydarzenia sprzed 96 lat i ich znaczenie:

"...Dziś, w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, należy sobie także uzmysłowić, jak wielki był to czyn narodu polskiego, choć zdarzający się w sprzyjającej atmosferze międzynarodowej, nie mniej jednak wymagający patriotyzmu, oddania sprawie niepodległościowej, poświecenia często sprawy własnej - sprawie publicznej. Dzięki temu Polacy owej doby 20-lecia międzywojennego zbudowali nie tylko zręby państwowości, ale także włożyli dużo wysiłku, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo i rozwój. Świadczy już choćby o tym port morski w Gdyni, czy tak bliski nam Centralny Okręg Przemysłowy z Wytwórnią Amunicji nr 3 w Dębie. W tym kraju, który podnosił się z zacofania gospodarczego od zera zbudowano przemysł lotniczy. Polacy pokazali, że nie są tylko mistrzami krótkotrwałego zrywu. Ciężka praca, zaangażowanie całego społeczeństwa zaczynało pomału przynosić efekty w postaci powolnego rozwoju kraju. Jednak nie dano Polsce czasu na tyle, aby ten rozwój był trwały. Były i problemy, bardzo trudne do pokonania w rodzącej się Polsce – rozwarstwienie społeczne, różnice gospodarcze między zaborami, politykierstwo. Nie mniej jednak ten powiew wolności przez 20 lat był podstawą przetrwania narodu zarówno w czasach niemieckiej i sowieckiej okupacji, a później - oporu wobec skomunizowania narodu..."

     Odczytany został także Apel Pamięci, a żołnierze z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba wykonali Salwę Honorową. Na zakończenie tej części uroczystości Orkiestra Dęta miasta Nowa Dęba, która zapewniła oprawę muzyczną, odegrała Rotę.

 

     Na drugą część obchodów organizatorzy zaprosili wszystkich mieszkańców nad nowodębski Zalew, gdzie przewidziano grę terenową, prowadzoną przez Harcerzy ze Szczepu "Jedynka" oraz Marsz Nordic Walking "Ku Niepodległości". W marszu wzięło udział ponad 50 osób w różnym wieku, które w swoim tempie trzykrotnie okrążyły Zalew, po krótkiej rozgrzewce przeprowadzonej przez Ryszarda Janczyka, inicjatora marszu.

     Po grze terenowej i marszu dla wszystkich uczestników przewidziano tradycyjny poczęstunek. Podczas wręczania upominków dla najmłodszych za udział w grze oraz certyfikatów dla uczestników marszu Nordic Walking, swoją obecnością zaszczycił wszystkich Grzegorz Sudoł, mistrz olimpijski w chodzie sportowym, który bardzo chwalił ideę marszu i propagowania w ten sposób zdrowego stylu życia. Cieszył go także fakt, że nowe ścieżki wokół Zalewu stwarzają idealne warunki do uprawiania sportu oraz rekreacji. 

     Dodatkową atrakcję przygotowali Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Zaprezentowali oni swoje pojazdy ze specjalistycznym wyposażeniem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem najmłodszych, tak jak zabawy animowane przez pracowników SOK.

 

     W sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury trzecią część obchodów poprowadził nowodębianin, dr Dariusz Zięba. Tematem wykładu był: "Płk Leopold Lis-Kula - Bohater Legionów".

 

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości.

 

RL/MM

Lista aktualności