Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Nowa Dęba świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości

13-11-2017

W Nowej Dębie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w 99.rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.

 

     W sobotę 11 listopada odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Dzień 11 listopada, który uznaje się za datę zakończenia I wojny światowej, a zarazem odzyskania przez Polskę niepodległości, Nowa Dęba rozpoczęła przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, gdzie delegacje władz samorządowych, powiatowych oraz firm i instytucji z terenu gminy Nowa Dęba złożyły kwiaty pod pomnikiem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wiązankę kwiatów złożył także poseł Zbigniew Chmielowiec, który przybył do Nowej Dęby na obchody Święta Niepodległości. Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich, którzy polegli w walce o naszą wolność. Mszę św. pod przewodnictwem ks. kan. Józefa Rogowskiego - dziekana nowodębskiego dekanatu, poprzedził koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej miasta i gminy Nowa Dęba. 

 

     Dalsze uroczystości miały miejsce na Placu majora Jana Gryczmana, gdzie po wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych służb mundurowych, instytucji i szkół z terenu miasta i gminy oraz harcerzy ze szczepu "Jedynka" podniesiono na maszt Flagę Państwową i odśpiewano hymn.

     Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon w swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz wybitną postać marszałka Józefa Piłsudskiego i rolę legionów. 

     "Gdy z chaosu I wojny światowej zaczęła się wyłaniać niepodległa Polska w listopadzie 1918 roku, to legioniści stanęli na straży jej bytności. Rozbrajali wraz z członkami Polskiej Organizacji Wojskowej żołnierzy niemieckich i austriackich. Po powrocie do domów starali się utrzymać porządek na terenach, które odzyskiwały wolność. Zdobywane przez lata wyszkolenie wojskowe procentowało, ale też zakorzeniona w nich ich idea niepodległości stanowiła oparcie dla tworzącego się państwa polskiego. Wsparci żołnierzami korpusów wschodnich, żołnierzami Hallera i armią ochotników, legioniści stanęli na straży nowych granic II Rzeczypospolitej. A o ich znaczeniu świadczyło także przekazanie Józefowi Piłsudskiemu, ich komendantowi, władzy wojskowej i politycznej w odradzającej się Polsce" - mówił burmistrz W. Ordon.

     Wspomniał także znaczenie tamtego wielkiego czynu narodu polskiego. "Dziś, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, należy sobie uzmysłowić, jak wielki był to czyn narodu polskiego, choć zdarzający się w sprzyjającej atmosferze międzynarodowej, nie mniej jednak wymagający patriotyzmu, oddania sprawie niepodległościowej, poświecenia często sprawy własnej - sprawie publicznej. Takie podejście cechowało tamto pokolenie. Dzięki temu Polacy owej doby 20-lecia międzywojennego zbudowali nie tylko zręby państwowości, ale także włożyli dużo wysiłku, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo i rozwój. Świadczy już choćby o tym port morski w Gdyni, czy tak bliski nam Centralny Okręg Przemysłowy, który od 80-ciu lat w różny sposób oddziałuje na nasz region. W tym kraju, który podnosił się z zacofania gospodarczego od zera zbudowano przemysł lotniczy. Polacy pokazali, że nie są tylko mistrzami krótkotrwałego zrywu. Ciężka praca, zaangażowanie całego społeczeństwa zaczynało pomału przynosić efekty w postaci powolnego rozwoju kraju" - dodał burmistrz. 

     Po okolicznościowym wystąpieniu burmistrza Wiesława Ordona odczytany został Apel Pamięci, a kompania honorowa z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych "Dęba" oddała salwę honorową. Uroczysty śpiew Roty przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Nowa Dęba zakończył część oficjalną uroczystości.    

 

     Druga część obchodów miała charakter sportowy. Złożył się na to marsz Nordic Walking oraz bieg „Niepodległości" ze startem i metą zlokalizowanym nad zalewem w Nowej Dębie. Uczestnicy marszu przebyli dystans 3400 m wokół zalewu, a biegacze mieli tradycyjnie do pokonania jedno, dwa lub trzy okrążenia.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali puchary i dyplomy dla najlepszych oraz pamiątkowe białe koszulki sportowe z orłem dla każdego uczestnika marszu i biegu. Puchary i dyplomy wręczał burmistrz Wiesław Ordon oraz zastępca burmistrza Leszek Mirowski. Przygotowany został także poczęstunek dla uczestników przy wiacie ogniskowej.

 

     Obchody zakończył koncert oratoryjno-symfoniczny w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Margaritae Baroci” w Samorządowym Ośrodku Kultury oraz "Apel Jasnogórski" w intencji Ojczyzny pod pomnikiem 1050-lecia Chrztu Polski na osiedlu Północ.

     Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, Dowódca Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Dęba”, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie oraz Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

Więcej zdjęć w galerii 1  galerii 2.


RL/MM

 

 

Lista aktualności