Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Nowodębskie obchody 100 lat niepodległości Polski

14-11-2018

Głównym punktem nowodębskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było uroczyste odsłonięcie Pomnika Niepodległości na placu majora Jana Gryczmana.

 

     Nowodębskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w intencji ojczyzny w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Nowej Dębie pod przewodnictwem ks. dr Mieczysława Wolanina. Mszę św. poprzedził koncert z repertuarem utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Nowa Dęba. Po Mszy św. poczty sztandarowe Jednostki Wojskowej, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół i instytucji z terenu miasta i gminy Nowa Dęba, harcerze ze Szczepu „Jedynka” oraz mieszkańcy przemaszerowali ulicami miasta na Plac majora Jana Gryczmana.

 

     Po wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych podniesiono na maszt Flagę Państwową i wspólnie z  chórem parafialnym z kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św. odśpiewano cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w akcję „Niepodległa do hymnu”. Następnie odsłonięty został Pomnik Niepodległości. Pomnik odsłaniali wspólnie poseł Zbigniew Chmielowiec, burmistrz Wiesław Ordon, przedstawiciel Rady Miejskiej VII kadencji Marian Tomczyk, przedstawiciel Rady Miejskiej VIII kadencji Łukasz Serafin oraz przedstawiciele młodzieży Daria Siwiec i Piotr Sudoł.
     Obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec był jednym z sygnatariuszy Aktu Erekcyjnego, który odczytany został przez zastępcę burmistrza Leszka Mirowskiego, a następnie  umieszczony w łusce po pocisku i złożony w podstawie pomnika. Symbolika była jasna – Nowa Dęba jest miastem związanym z wojskiem, więc pojemnik na ten akt nie był przypadkowy.

     Poświęcenia pomnika dokonał ks. prałat Eugeniusz Nycz, a ceremonię odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Niepodległości zakończył uroczysty śpiew Roty przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Nowa Dęba.

 

     W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Wiesław Ordon przybliżył wydarzenia z historii Polski, które w efekcie dały Polakom wolność oraz wspomniał zasługi tych, którym dedykowano odsłonięty Pomnik Niepodległości.
- Dziś, w setną rocznicę wskrzeszenia Rzeczypospolitej z martwych chcemy podziękować tym Ojcom Niepodległości za ich przygotowanie Narodu do tego wielkiego dzieła przywrócenia życia naszej Ojczyźnie. Dlatego o tegorocznym święcie chcemy mówić także poprzez wizerunek, poprzez pomnik, który ma być monumentem przypominającym przeszłość, ale wskazującym, szczególnie młodym ludziom, tę wartość, jaką jest niepodległość, o którą trzeba stale zabiegać. Nie tylko z karabinem w ręku, ale nauką, pracą, służeniem drugiemu człowiekowi. Pomnikiem składamy hołd tym Polakom, którzy w czasach zaboru mieli w sercach swoją Ojczyznę, tym którzy stanęli do jej wyzwalania z bronią w ręku- mówił burmistrz Nowej Dęby. - Wyrażam przekonanie, że Pomnik Niepodległości będzie ważnym miejscem dla mieszkańców miasta i gminy Nowa Dęba – jako wyraz dumy z naszego dziedzictwa historycznego. Będzie to także dla naszych gości interesujący punkt na mapie odwiedzin Nowej Dęby- dodał na zakończenie W. Ordon.
   

     Następnie odczytany został Apel Pamięci, a kompania honorowa z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych "Dęba" oddała salwę honorową.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Niepodległości przez delegacje: władz samorządowych wraz z posłem Zbigniewem Chmielowcem, wojska (OSPWL Dęba i 33 WOG Nowa Dęba), służb mundurowych (JRG PSP Nowa Dęba, ZK Dębica O/Chmielów, Komisariat Policji Nowa Dęba), harcerzy ze szczepu Jedynka w Nowej Dębie, władz powiatu tarnobrzeskiego, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, jednostek organizacyjnych gminy (Samorządowego Ośrodka Kultury i Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji) oraz Rycerzy Kolumba.

     Następnie burmistrz Wiesław Ordon podziękował artyście-rzeźbiarzowi Witoldowi Marcewiczowi z Bełżyc k/Lublina za trud wykonania pomnika. Do końca października na konto gminy wpłynęła kwota ok. 40 tys. zł., a największe środki pochodziły od firm działających na terenie miasta i gminy Nowa Dęba: MARMA Polskie Folie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Nothern Aerospace, ZM Dezamet, Zakłady Chemiczne SIARKOPOL. Wszyscy darczyńcy zostali uwiecznieni w okolicznościowej księdze pamiątkowej.

 

     Dodatkowym punktem uroczystości było odsłonięcie kamienia przy pomniku przyrody – dębie, któremu na wniosek Rady Seniorów nadano imię SENIOR.
Na zakończenie głównych uroczystości Karolina Grzesik zaśpiewała piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Mury”, a zebrani na Placu mjra Gryczmana mieszkańcy przy akompaniamencie orkiestry zaśpiewali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Mieszkańcy mogli wpisać się do wyłożonych ksiąg okolicznościowych. 

 

     Wydarzenia towarzyszące drugiej części obchodów Święta Niepodległości miały charakter sportowy i kulturalny. Nad nowodębskim zalewem został zorganizowany Marsz Nordic Walking i Bieg "Niepodległości", a w kościele Podwyższenia Krzyża Św. odbył się koncert kameralny w ramach Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci".

 

Więcej zdjęć w galerii.

RL/MM

11 listopada 2018 - Plac mjr...
Lista aktualności