Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Ministerialna wizyta w nowodębskim szpitalu

14-02-2019
8 lutego sekretarz stanu w...

8 lutego sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko, była gościem Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.

 

     W spotkaniu dyrekcji szpitala z przedstawicielką resortu zdrowia wzięli udział także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, poseł Zbigniew Chmielowiec, dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ Robert Bugaj oraz władze Powiatu tarnobrzeskiego ze starostą Jerzym Sudołem na czele.

Na początku spotkania Józefa Szczurek Żelazko dokonała symbolicznego przekazania aparatu USG, który nowodębski szpital mógł kupić dzięki rezerwom finansowym ministerstwa zdrowia.
     Podczas wspólnych rozmów poruszone zostały istotne problemy dotyczące lecznictwa w naszym kraju. Mówiono m. in. o tym, że w stosunku do innych krajów Europy, mamy zbyt wiele łóżek szpitalnych. Józefa Szczurek - Żelazko podkreślała, że dziś leczenie trwa dużo krócej niż kiedyś, szybciej więc wychodzimy ze szpitali. Poruszono także kwestię opieki domowej dla osób wymagających pomocy geriatrycznej. Zdaniem przedstawicielki resortu zdrowia, osoby takie powinny jak najdłużej być ze swoimi bliskimi, a nie znajdować się na szpitalnych oddziałach.

W czasie spotkania nie zabrakło konkretów dotyczących nowodębskiego szpitala i jego najnowszych osiągnięć. Mówiono m. in. o nowej inwestycji, czyli o dobudowie oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii do budynku nr 1 szpitala, dofinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podkarpackiego.

 

     Jak przypomniała dyrektor lecznicy Marta Piskór, Szpital w Nowej Dębie służy mieszkańcom całej okolicy już od 65 lat. Rocznie przebywa tu ok. ośmiu tysięcy pacjentów, którzy mają do dyspozycji 270 łóżek na oddziałach wewnętrznym, chirurgicznym, ginekologiczno – położniczym, pediatrycznym, rehabilitacyjnym i opieki długoterminowej. W Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie działa też Centrum Zdrowia Psychicznego, które bierze udział w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zakłada on m.in. zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy oraz kształtowanie wobec nich postaw zrozumienia i życzliwości.

     Starosta Jerzy Sudoł podkreślił potrzebę rozbudowy bloku operacyjnego, który spełniałby wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Nowoczesny blok jest potrzebny w związku z pobliskim poligonem, zakładem zbrojeniowym, drogą krajową Nr 9 i oczekiwaniami mieszkańców. Władzom powiatu zależy na rozbudowie i unowocześnianiu szpitala.

 

Źródło: Powiat tarnobrzeski.pl

 

RL/MM

Lista aktualności