Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

1 września - pamiętamy!

01-09-2021

    1 września pozostaje w sercach Polaków, jako data symbolizująca wielką tragedię naszego narodu. Wybuch wojny z Niemcami przeorał nasz kraj, zabrał życie kilku milionom rodaków, wyniszczył naród, cofnął naszą słabą jeszcze gospodarkę w rozwoju. Ta tragedia, która zaczęła się nad ranem 1 września 1939 r. w Wieluniu i na Westerplatte odcisnęła piętno, z którym zmagamy się do dziś.

   Tego dnia jesteśmy tam, gdzie upamiętniamy to wydarzenie – pod tablicą majora Jana Gryczmana, bohaterskiego obrońcy Westerplatte, pod Pomnikiem II Wojny Światowej na cmentarzu komunalnym. A 2 września pod Pomnikiem Ofiar Bombardowania Chmielowa.

   W naszych sercach pozostanie wieczna pamięć o obrońcach Ojczyzny, żołnierzach Września, o konspiratorach, żołnierzach Polski Podziemnej wszystkich formacji, także tych, którzy szli walczyć o wolną Polskę na frontach Zachodu i Wschodu. Pamiętamy o cywilach zagazowanych w krematoriach i rozstrzelanych w łapankach, dygocących z przerażenia w obozach jenieckich i koncentracyjnych. Pamiętamy o tych, którzy narażając swoje życie prowadzili tajne komplety i starali się wychować młodzież na wiernych Polaków.

    Dzień dzisiejszy to lekcja dla młodego pokolenia, które w wolnej Polsce rozpoczyna dziś naukę. Jak niewiele trzeba było, aby przez tak długi czas pandemii szkoła była pustym budynkiem. Dlatego tym bardziej młode pokolenie winno pamiętać o tych czasach, gdzie nauka była zabroniona, a za tajne nauczanie groziła śmierć.

Dziś wołamy: Wieczna cześć i chwała bohaterom Września!

Wiesław Ordon

Burmistrz

 

 

   Jak co roku, w rocznicę wybuchu II woijny światowej kwiaty pod tablicą majora Jana Gryczmana i Pomnikiem II Wojny Światowej, kwiaty złożył Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

 

RL/MS

Lista aktualności