Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Zespół Szkół w Jadachach wyróżniony Międzynarodowym Certyfikatem ZIELONA FLAGA

22-10-2013

Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju po raz kolejny doceniła zaangażowanie Zespołu Szkół w Jadachach w działalność ekologiczną.

 

Dwukrotnie, tj. w 2011 i 2012 roku otrzymaliśmy Certyfikat I stopnia Lokalne Centrum Aktywności  Ekologicznej, a w tym roku nasza placówka nagrodzona została Międzynarodowym Certyfikatem Ekologicznym ZIELONA FLAGA, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach programu Eco – Schools, co dowodzi, że nasza szkoła jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o ekologię. Ceremonia wręczenia certyfikatów odbyła się 11 października 2013r. w Krakowie podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju. 

 

Aby spełnić wymagania Kapituły przyznającej certyfikaty nasza placówka  musiała wykazać się szczególną aktywnością ekologiczną, sięgającą poza ramy otoczenia szkoły. W ubiegłym roku szkolnym jako priorytetowe wybraliśmy takie obszary działań jak: elektroodpady i klimat. W ramach realizacji zadań edukacji ekologicznej uczniowie przez cały rok zbierali makulaturę, baterie, butelki plastykowe, nakrętki, zużyte telefony komórkowe, tonery oraz tusze. Prowadziliśmy także kampanię zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w środowisku lokalnym, gdzie zebraliśmy ok. 4 ton elektroodpadów. 

Realizowaliśmy międzynarodowy program badawczy GLOBE, w ramach którego uczniowie wykonywali regularnie pomiary atmosfery, a wyniki były przesyłane na platformę amerykańską. Kontynuowaliśmy także realizację Programu EURONET 50/50, polegającego na oszczędzaniu w budynku szkolnym energii, ciepła i wody. 

 

Uczestnictwo Zespołu Szkół w Jadachach w programie Szkoły dla Ekorozwoju wprowadziło nową jakość w działania ekologiczne szkoły. Spojrzeliśmy szerzej na zagadnienia, zrozumieliśmy, że naszym zadaniem jest nie tylko edukacja na terenie szkoły, ale także otwarcie się na potrzeby środowiska lokalnego. Nie zamierzamy spocząć na laurach. Od nowego roku rusza kolejna edycja programu Eco – Schools. Tym razem priorytetowym obszarem działań będzie żywność w szkole. Cieszymy się z tego, ponieważ od kilku lat w ramach działań w sieci szkół Szkoły Promujące Zdrowie propagujemy zdrowe odżywianie. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania przyczynią się do zdobycia Zielonej Flagi po raz drugi.

                                                                                                         

  Bernarda Głowacka
                                                                                              Dyrektor Zespołu Szkół w Jadachach

BOJS

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*