Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Ferie zimowe 2024 w Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie

14-02-2024

Ferie zimowe  w województwie podkarpackim minęły bezpowrotnie. Część uczniów wyjechała aby poddać się zimowemu szaleństwu, część pozostała w domach pod opieką bliskich. Wśród tej drugiej grupy znaleźli się uczniowie, którzy postanowili skorzystać z bogatej oferty programowej, przygotowanej przez naszą szkołę - Zespół Placówek Oświatowych w Nowej Dębie w ramach akcji „Ferie w szkole”.

 

W pięciodniowej akcji (5.02.2024-9.02.2024 w godzinach 9.00-13.00) wzięło udział 129 dzieci. Zostały one podzielone na dwie grupy obejmujące uczniów klas 1-3 oraz 4-8. Pierwszy oraz drugi dzień był zarezerwowany dla młodszych uczniów, pozostałe dwa dla młodzieży. Piątek z kolei stanowił podsumowanie projektu więc wzięły w nim udział dzieci zróżnicowane pod względem wieku.

Hasłem przewodnim poniedziałku był „KARNAWAŁ”. Zajęcia rozpoczęły się od muzycznych zabaw integracyjnych. Każdy spróbował swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Następnie uczestnicy w ramach zajęć plastycznych wykonali karnawałowe klauny oraz maski. W ruch poszły pióra, cekiny i brokaty. W końcu nadeszła długo wyczekiwana chwila tzw. „zabawa ostatkowa”. Na sali tanecznej wypełnionej kolorowymi światłami pojawiły się wróżki, księżniczki, piraci, żołnierze i inni przebierańcy. To był wyjątkowy bal.

 

Inną atrakcją, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem było wtorkowe wyjście na wystawę pająków do miejscowego Samorządowego Ośrodka Kultury. Tu uczniów powitał przesympatyczny pan przewodnik, który wkrótce okazał się prawdziwym specjalistą w swej dziedzinie. Młodzi ludzie mieli okazję obejrzeć ponad 30 terrariów z przedstawicielami ptaszników z najdalszych zakątków świata. Wśród obserwowanych osobników były te, których jad jedynie delikatnie łaskocze ale także i te, których ukąszenie prowadzi do śmierci. Pozyskaliśmy w tym miejscu niezwykle ciekawe informacje, o których do tej pory nikt nie miał pojęcia. Okazało się bowiem, że wszystkie pająki są kompletnie ślepe i głuche! Największą zaś atrakcją dla dzieci była możliwość trzymania pająka na ręce. Odbywało się to oczywiście pod bacznym okiem organizatora wystawy. Po niezwykle interesującej prezentacji tych charakterystycznych zwierząt oraz zakupie przepięknych pamiątkowych gadżetów, uczniowie wraz z opiekunami udali się do lokalnej restauracji „Western” na przepyszne frytki i pizze. Uczta dla ciała była trafnym zwieńczeniem udanego w opinii uczniów dnia.

 

Kolejny dzień należał do uczniów  klas 4-8. Znalazło się kilku śmiałków, którzy spróbowali swych sił w turnieju tenisa stołowego oraz piłki nożnej organizowanych na sali gimnastycznej w naszej placówce. Zacięta walka ale oczywiście z zachowaniem zasad fair play, była wspaniałą okazją do wykazania się sportowymi umiejętnościami. Rywalizacja ta, była ponadto świetną zabawą, z dużą dozą humoru. To  dowód na to, że czas wolny od zajęć lekcyjnych można spędzić w sposób aktywny, dbając tym samym o własne zdrowie.

 

W ramach rozrywki młodzież uczestniczyła także w wyjeździe na lodowisko do Mielca. Jedni uczniowie nabywali nowych doświadczeń, inni zaś doskonalili swoje łyżwiarskie umiejętności. Nie obyło się bez potknięć i upadków ale zabawa i tak była przednia. Po lodowym szaleństwie młodzież  odwiedziła restaurację Mc Donald z ulubionymi burgerami. To był niezwykle udany dzień.

Zakończenie ferii miało miejsce w szkole, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach zatytułowanych: „Ratujemy i uczymy ratować”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak należy udzielać pierwszej pomocy. Wykonywały ćwiczenia dotyczące tzw. „pozycji bocznej bezpiecznej”. Na koniec prowadzący zaprosili podopiecznych do udziału w warsztatach kulinarnych, podczas których uczniowie wykonali łakocie w postaci „kulek mocy”, owocowych szaszłyków i pysznych, pięknie pachnących gofrów.

 

Organizatorzy, opiekunowie, dołożyli wszelkich starań, by czas ferii zimowych spędzonych w szkole był ciekawy, aktywny i pozostał w pamięci na bardzo, bardzo długo. Ogromne podziękowania należą się właśnie im, a także Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba za okazane wsparcie finansowe, bez którego powyższe przedsięwzięcie nie miałoby szans na realizację.

 

DZIĘKUJEMY!!!

 

BOJS

 

 

 

Lista aktualności