Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Nowej Dębie w Norwegii

20-12-2012

Gimnazjum nr 1 im Papieża Jana Pawła II już drugi rok realizuje finansowany przez Komisję Europejską międzynarodowy projekt Comeniusa „Opowieści twojej historii” wraz ze szkołami z Norwegii, Francji i Włoch. Drugie spotkanie w Norwegii w Høyanger Skule odbyło się w dniach od 2 do 7 grudnia. Wzięli w nim udział uczniowie: Judyta Szpunar, Paulina Czamara, Tomasz Gołąbek i Bartosz Wójtowicz pod opieką p. Agnieszki Pazder - szkolnego koordynatora projektu oraz p. Anny Czerwiec.


Zwiedziliśmy szkołę partnerską, szkołę średnią w Høyanger oraz podstawówkę w Kyrkjebø. Braliśmy udział w lekcjach muzyki, języka angielskiego i wychowania fizycznego. Uczniom bardzo podobały się zajęcia kulinarne, których efektem był lunch dla całej grupy. Młodzież uczestniczyła w zajęciach integracyjnych w szkole, cała grupa pojechała do Sunnfjord Folkemuseum, w którym każdy miał szansę zrobić tradycyjnego norweskiego skrzata z materiałów ekologicznych.  W Førde podziwialiśmy muzeum sztuki,  a w wolnym czasie graliśmy w kręgle!


Burmistrz Høyanger spotkał się z gośćmi, opowiedział o historii i perspe- ktywach rozwoju miasteczka. Zwiedziliśmy miejscową fabrykę aluminium.
Najważniejszą częścią spotkania była praca nad historią naszych państw. Każda grupa przedstawiła przygotowane wcześniej 10 najważniejszych wydarzeń z dziejów Francji, Polski, Norwegii. Francuzi przedstawili oś czasu, na którą nanieśli prezentacje opracowane w szkołach partnerskich. Nauczyciele spotykali się, aby zaplanować kolejne prace, najbliższe spotkania. Wizyta w Polsce  odbędzie się w marcu,  a we Francji w maju  2013 r.
W drodze powrotnej podziwialiśmy urokliwe krajobrazy – widzieliśmy Sognefjord, najdłuższy fiord w Norwegii. Zatrzymaliśmy się w drugim pod względem wielkości mieście Norwegii - Bergen. Mieliśmy okazję oglądać Bryggen - zespół hanzeatyckich budynków znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, pojechaliśmy też kolejką linowo – terenową, aby podziwiać bajkową panoramę miasta.


Rodziny goszczące uczniów i norwescy nauczyciele byli bardzo serdeczni. Zorganizowali dla nas pierwszego dnia uroczystość, podczas której młodzież śpiewała popularne piosenki z różnych krajów, a rodzice poczęstowali nas lokalnymi specjałami. Uczniom szczególnie podobał się bal bożonarodzeniowy, w którym wzięli udział i nauczyciele, i wszyscy uczniowie szkoły norweskiej oraz comeniusowi goście.

Agnieszka Pazder
 

Lista aktualności