Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Podkarpacie stawia na zawodowców

23-12-2013

 

Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie bierze udział w projekcie systemowym Województwa Podkarpackiego pt. ”Podkarpacie stawia na zawodowców”, w ramach Działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. Projekt jest współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.2. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Całkowita wartość projektu dla  Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie wynosi 687 983,56  tysięcy. Realizację projektu w 2012 roku, rozpoczęto od staży wakacyjnych w przedsiębiorstwach. Dzięki temu projektowi zostały stworzone pracownie:


1. Nowoczesna pracownia fryzjerska.  W celu jej utworzenia zostało wyremontowane pomieszczenia w warsztatach szkolnych. Prace remontowe były koordynowane przez Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie. Na wyposażenie pracowni z projektu zakupiono następujące sprzęty: meble do pracowni (szafki z blatami, szafki zamykane, konsole fryzjerskie wyposażone w lustro i podnóżek, fotele fryzjerskie na pompie hydraulicznej ze stali nierdzewnej 6 stanowisk, myjnie fryzjerskie). Od września 2013 roku odbywają się zajęcia praktyczne dla uczniów dwóch oddziałów technikum usług fryzjerskich.

 

2. Pracownia doradztwa edukacyjno-zawodowego. Do pracowni zakupiono nowoczesny sprzęt multimedialny oraz programy dotyczące planowania własnej kariery zawodowej. Uczniowie będą mogli korzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym.


3. Pracownia firmy symulacyjnej. Jest ona zorganizowana na wzór prawdziwego przedsiębiorstwa i biura. Jej istotą jest symulacja, czyli naśladownictwo pracy autentycznego przedsiębiorstwa, w którym wszystkie operacje biurowe, niezależne od profilu firmy są identyczne jak w rzeczywistym przedsiębiorstwie. Praca jest rzeczywista, natomiast towar i pieniądz są fikcyjne. Prace biurowe w firmie symulacyjnej nie różnią się od prac biurowych prawdziwej firmy, w której pracownicy biurowi nie maja bezpośredniego kontaktu z towarem, a tylko z dokumentami. W ramach firmy symulacyjnej realizowane są następujące zajęcia specjalistyczne:

• obsługa programu finansowo-księgowego
• projektowanie bryłowe w programie CAD CAM
• Obsługa programu graficznego – COREL
• Założenie sieci internetowej w szkole
• Wytworzenie zaprojektowanej części na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC


4. Pracownia pomiarowa. Do pracowni zostały zakupione nowoczesne narzędzia i przyrządy, służące do pomiarów podstawowych części maszyn typu: wałki, tuleje, stożki, kliny, gwinty koła zębate. Wszystkie narzędzia posiadają certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość. Zakupione przyrządy pozwalają mierzyć błędy kształtu, położenia oraz sprawdzać jakość obrobionej powierzchni. Duża różnorodność narzędzi pozwoli uczniom wykształcić umiejętność dokonywania pomiarów zarówno typowymi jak i najnowocześniejszymi przyrządami, które są stosowane w zakładach pracy. Rozbudowana została  baza sprzętowa. Zakupiono nowoczesny sprzęt do pracowni w postaci rzutników multimedialnych i laptopów. Dzięki temu na wszystkich przedmiotach uczniowie i nauczyciele częściej będą mogli korzystać z technologii informacyjnej. Końcowym rezultatem korzystania ze sprzętu multimedialnego będzie wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania placówką. W ramach projektu uczniowie korzystają z dodatkowych zajęć. 64 uczniów uczęszcza na zajęcia  dodatkowe i wyrównawcze z matematyki. 56 uczniów korzysta z zajęć wyrównawczych i dodatkowych z języka angielskiego i niemieckiego. Uczennice technikum usług fryzjerskich odbyły kurs stylizacji i wizualizacji. Dla uczniów osiągających dobre wyniki w nauce zorganizowany został kurs prawa jazdy.

 

W okresie wakacyjnym uczniowie odbyli staże realizowane w przedsiębiorstwach i zakładach pracy. Ze staży skorzystało łącznie 81 uczniów naszej szkoły. Partnerami szkoły w ramach realizacji staży były następujące przedsiębiorstwa:

- Zakłady Metalowe „Dezamet” S.A.

- Spółdzielnia Inwalidów „Zjednoczenie”  w Nowej Dębie

- Pilkington Automative Poland w Sandomierzu 

- Master Media w Nowej Dębie

- Zakład Mechaniczny „Siarkopol” Sp. z o.o. w Tarnobrzegu

- Fibrain z siedzibą w Rzeszowie  

 

Dodatkowo w 2014 roku dla uczniów prowadzone będą zajęcia z doradztwa zawodowego i druga edycja kursu prawa jazdy oraz kursu stylizacji i wizualizacji. Łącznie w zajęciach realizowanych w ramach projektu uczestniczy 146 uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, ze zdobyte umiejętności i kwalifikacje ułatwią młodzieży poruszanie się po rynku pracy.
                                               


                                                                                                             Bogumiła Małajowicz
                                                                                  koordynator projektu w Zespole Szkół Nr 2 w Nowej Dębie

BOJS
                                                            

Lista aktualności