Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

640 rocznica urodzin Św. Jadwigi Królowej, Patronki Publicznej Szkoły Podstawowej w Alfredówce

03-03-2014

„(…) Tyś dla nas wzorem, Patronko, 
Na lata, na życie całe,
Jak trzeba służyć Ojczyźnie
I jak żyć Bogu na chwałę!
Czuwaj nad polskim Narodem,
Jadwigo, Królowo święta,
W pięknej wawelskiej świątyni
W białym marmurze zaklęta!”

 

Z. Janotowa „Błogosławiona Jadwigo!”

 

     Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 roku, w Budzie, na Węgrzech. Była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego, wnuczką króla Kazimierza Wielkiego, prawnuczką króla Władysława Łokietka. Mając 10 lat została koronowana na króla Polski w katedrze wawelskiej, w Krakowie. W tak młodym wieku nie łatwo podejmować ważne dla państwa decyzje, dlatego na królewskim zamku miała wielu doradców. Najważniejszym jej doradcą był Pan Jezus. Królowa Jadwiga często modliła się przed Jego ukrzyżowaną figurą w katedrze wawelskiej. Dwunastoletnia Jadwiga, zawarła ślub z księciem litewskim, Władysławem Jagiełłą w 1387 roku. Odtąd stała się nie tylko królem i królową Polski, ale także Litwy. Poślubiając Jagiełłę, wielkiego księcia litewskiego, przyczyniła się do chrystianizacji Litwy.

     Na dworze papieskim w Rzymie podjęła starania o odnowienie działalności Akademii Krakowskiej. W 1397 roku uzyskała pozwolenie papieskie na otwarcie wydziału teologicznego na Uniwersytecie Krakowskim.

     Królowa Jadwiga fundowała, obdarowywała i otaczała opieką szpitale. Przyczyniła się do założenia dwóch szpitali miejskich: w Sączu i Bieczu, ponadto pomagała materialnie szpitalowi klasztornemu w Sandomierzu.

     Zmarła 17 lipca 1399 roku, wkrótce po śmierci upragnionego dziecka, Elżbiety Bonifacji. Została pochowana w katedrze wawelskiej z berłem i jabłkiem koronacyjnym wykonanymi z drewna. Wszystkie swoje kosztowności ofiarowała na rozbudowę i odnowę Akademii Krakowskiej obecnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

     8 czerwca 1997 roku w czasie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce, na Błoniach w Krakowie, Królowa Jadwiga Andegaweńska została ogłoszona świętą. Patronką Publicznej Szkoły Podstawowej w Alfredówce Święta Jadwiga Królowa jest od 8 czerwca 1998r. Jest autorytetem i wzorem do naśladowania dla całej społeczności Szkoły, a także dla wielu Polaków. 

 

     27 lutego 2014 roku  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Alfredówce, odbyła się uroczystość z okazji 640 rocznicy urodzin Patronki Szkoły.
Organizatorem akademii była Dyrektor Szkoły – p. mgr Ewa Panek, a pomysłodawcą p. Monika Chmielewska – nauczyciel j. polskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Helena Tłusty – Radna Miasta i Gminy Nowa Dęba, p. Edward Kopeć – Sołtys Sołectwa Alfredówki i Budy Stalowskiej, p. Magdalena Gerba – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli, p. dr Adam Wójcik – kustosz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, p. Elżbieta Gugała–Jagodzińska – emerytowany pracownik działu kultury i sztuki miasta Tarnobrzega, p. Ewa Kieliszek i p. Justyna Motyka – pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Prelekcję multimedialną o Świętej Jadwidze Królowej przedstawił p. dr Adam Wójcik. Była to dla wszystkich uczniów niezwykła lekcja historii. Następnie najmłodsi uczniowie naszej szkoły ,klasa „0”, przygotowani przez swoją wychowawczynię p. Małgorzatę Zӧllner, przedstawili legendę „Stópka Królowej Jadwigi”. Każda legenda ma w sobie ziarenko prawdy, także i ta takowe również posiada, gdyż jej namacalny dowód do dziś znajduje się w Kościele Karmelitów na Piasku w Krakowie - jest to pozostawione na kamieniu odbicie stopy Królowej.

 

     Z okazji 640 rocznicy urodzin Świętej Jadwigi Królowej odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Jadwiga – Król Polski”. Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa w Alfredówce: Dyrektor  – p. mgr Ewa Panek, nauczycielki - p. Monika Chmielewska, p. Agnieszka Machała. Pomysłodawcą konkursu była p. M. Chmielewska. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych: Publicznej Szkoły Podstawowej w Alfredówce, Szkoły Podstawowej w Rozalinie, Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli. Celem  konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i działalności Św. Jadwigi Andegaweńskiej- Króla Polski, z okazji 640 rocznicy Jej urodzin. Każdy z uczestników recytował jeden utwór poetycki lub fragment prozy. W konkursie wzięli udział laureaci etapów szkolnych rozstrzyganych w każdej ze szkół.

     Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:

I kategoria – klasy I-III, II kategoria – klasy IV-VI. Łącznie wystąpiło 17 uczniów. Komisja Konkursowa w składzie: p. Ewa Kieliszek, p. Justyna Motyka, p. Elżbieta Gugała – Jagodzińska, ogłosiła werdykt.

I kategoria: I miejsce – Maria Szczur kl. III z SP w Tarnowskiej Woli, („Polska Królowa” – Ks. W. K. Lechowicz); II miejsce – Gabriela Tomczyk kl. III z PSP w Alfredówce, („Hedvigis” – St. Wyspiański); III miejsce – Julia Markowicz kl. I z SP w Tarnowskiej Woli, („Hołd Królowej Jadwidze” – M. Konopnicka).

II kategoria: I miejsce – Patrycja Mazur kl. IV z SP w Rozalinie, („Epitafy” – Grzegorz z Sanoka); II miejsce – Julia Smykla kl. IV z SP w Rozalinie, („Samuel Zborowski, Jadwiga żona Jagiełły” – Ks. Bp. Ł. Łętowski); III miejsce – Bartłomiej Miśkowicz kl. IV z SP w Rozalinie, („Hedvigis” – St. Wyspiański); Wyróżnienie – Barbara Janeczko kl. IV z SP w Rozalinie, („Żegnaj Krzyżu Wawelski” – M. Skwarnicki). Wszyscy laureaci konkursu otrzymali książki, dyplomy i słodkie upominki, pozostali uczestnicy dyplomy i słodkości.

 

     Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy wspaniałych umiejętności recytatorskich i dziękujemy za udział. Dziękujemy również Dyrektorom zaprzyjaźnionych szkół za rozpowszechnienie konkursu wśród swych wychowanków, a opiekunom p. Monice Chmielewskiej i p. Agnieszce Machale za wysiłek włożony w przygotowanie uczniów do konkursu. Dziękujemy p. dr Adamowi Wójcikowi za wspaniałą lekcję historii.

Pani Ewie Kieliszek, Pani Justynie Motyka i Pani Elżbiecie Gugała – Jagodzińskiej serdeczne podziękowania za pracę w Komisji Konkursowej.

Dziękujemy wszystkim mamom uczniów PSP w Alfredówce za przygotowanie poczęstunku, przepysznych pączków i faworków.

 

AUTOR: Monika Chmielewska

PSP w Alfredówce

 

RL/MM

Lista aktualności