Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Projekty w Zespole Szkół nr 1

26-03-2014

Program Leonardo da Vinci - Projekt  „Buongiorno dla młodych hotelarzy”

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa po raz pierwszy w historii Szkoły mogą doskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe na zagranicznym stażu. Dwie 10-osobowe grupy uczniów podczas 3-tygodniowego pobytu w pięknym włoskim mieście Rimini odbywały praktyczną naukę zawodu w miejscowych hotelach. Pierwsza grupa wraz z opiekunem przebywała w Rimini od 13 do 31 stycznia br. , druga grupa wyjechała na staż 16 marca, powrót zaplanowany jest na 5 kwietnia. Podróż w obie strony uczniowie odbyli samolotem.

Wyjazd każdej z grup poprzedzało przygotowanie zawodowe, kulturowe i pedagogiczne. Stażyści odbyli też 45-godzinny kurs języka włoskiego.
W Rimini, pod okiem wykwalifikowanych pracowników hoteli, uczniowie realizowali program praktyk, obsługując gości hotelowych w recepcji, restauracji hotelowej, przygotowując pokoje na przyjęcie gości jako pracownicy housekeepingu.
Obowiązki wynikające z programu stażu urozmaicały wycieczki do San Marino, Rawenny oraz spacery po Rimini. Stażyści mieszkali w jednym z hoteli Rimini, delektowali się włoskimi potrawami, podziwiali piękno zabytków i krajobrazy wschodniego wybrzeża Włoch. Przez trzy tygodnie mieli możliwość porozumiewania się w języku włoskim i angielskim. Dla wielu z nich wyjazd na zagraniczny staż był pierwszym samodzielnym wyjazdem.
Udział w projekcie pozwolił młodym hotelarzom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, sprawdzić się w nowej sytuacji, wykorzystać zdobytą dotąd wiedzę w praktyce, rozwinąć umiejętności komunikacyjne i predyspozycje społeczne. Wiele osób podkreśla, że są teraz pewniejsi siebie i bardziej otwarci na wyzwania.

Wszyscy uczestnicy stażu otrzymali certyfikaty od organizacji przyjmującej. Wkrótce otrzymają certyfikaty Europass Mobility, akceptowane przez pracodawców w całej Unii Europejskiej.

 

"Podkarpacie stawia na zawodowców"

Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie bierze udział w projekcie systemowym Województwa Podkarpackiego pt. "Podkarpacie stawia na zawodowców", w ramach Działania 9.2 "Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego".
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.2
Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Całkowita wartość projektu jaka przypada na Zespół Szkół Nr 1 w Nowej Dębie to 67 300 zł.
Dzięki temu projektowi zostanie stworzona pracownia doradztwa edukacyjno - zawodowego oraz rozbudowana zostanie baza sprzętowa.
Zakupiono nowoczesny sprzęt do pracowni w postaci tablic interaktywnych i laptopów oraz drukarki laserowej.
W ramach zajęć dodatkowych i wyrównawczych uczniowie korzystają z:
- zajęć wyrównawczych z matematyki i języka angielskiego,
- zajęć edukacyjnych z zakresu hotelarstwa.
W roku 2013 w okresie wakacyjnym 8 uczniów odbyło staże w hotelach , za które otrzymali stypendium w wysokości 1000 zł brutto.
 

"Nauka i gospodarka. Uczniowie w przemyśle i biznesie"

W listopadzie i grudniu 2013r.  uczniowie Zespołu Szkół nr 1 uczestniczyli w projekcie "Nauka i gospodarka. Uczniowie w przemyśle i biznesie" realizowanym przez firmę Polpharma. Głównym założeniem projektu było propagowanie chemii i fizyki oraz pokazanie związków tych dziedzin nauki z farmacją. W ramach projektu odbyły się wykłady, takie jak: Znaczenie inżynierii chemicznej w farmacji oraz ćwiczenia laboratoryjne przeprowadzone przez prof. dr hab. inż. Dorotę Antos ( absolwentkę nowodębskiego liceum ) oraz zajęcia doświadczalne z fizyki prowadzone przez dr. Ryszarda Stagraczyńskiego.
W trakcie ćwiczeń wykorzystano sprzęt i odczynniki podarowane przez Polpharmę.

Krótki okres nauki w liceum oraz niedawna redukcja programów nauczania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pomagają nauczycielom w ukazaniu całego spektrum barw, jakie kryją nauki ścisłe. Myślę, że wykład i laboratoria, jakie zorganizowaliśmy we współpracy z Polpharmą, pomogły uczniom zrozumieć, jakie znaczenie może mieć zdobywana na poziomie szkoły wiedza w ewentualnej późniejszej karierze inżynierskiej w przemyśle - mówiła Janina Lubera, dyrektor placówki.

Zwieńczeniem projektu był wyjazd uczniów na Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej oraz do Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Benedykt Kozak
ZS nr 1 w Nowej Debie

 

RL/MM

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*