Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

„Poznajemy zawody naszych rodziców”

13-03-2013

Realizując tematykę tygodnia „Poznajemy zawody”, wychowawczynie grupy II w Przedszkolu nr 1 w Nowej Dębie zaprosiły na zajęcia rodziców, którzy wykonują ciekawe, a czasem wręcz niebezpieczne zawody. Jako pierwszy odwiedził nas listonosz, opowiadając o swojej pracy, dzieci dowiedziały się, jaką drogę pokonuje list, aby dotrzeć do adresata, co tak naprawdę doręcza listonosz oraz jak wyglądają przesyłki, które roznosi, a także, dlaczego torba listonosza jest wykonana z tak grubej skóry, oraz jak zachowuję się listonosz w chwilach zagrożenia. Pan listonosz opowiedział dzieciom, co należy zrobić, aby wysłać list, oraz opowiedział o herbie Poczty Polskiej. Na koniec wizyty dzieci otrzymały list i pamiątkowe znaczki, które samodzielnie nakleiły na listy.
Kolejnego dnia z wizytą zjawili się: Wojskowi z Jednostki Wojskowej w Nowej Dębie oraz zaprzyjaźnieni z nimi Strażacy. Dzieci siedziały jak zaczarowane nadstawiając uszy na każde słowo płynące z ust przybyłych gości, dowiedziały się jak niebezpieczna i ciężka jest praca strażaka, zapoznały się, że sprzętem, który wykorzystuje w codziennej pracy tj: butla z tlenem, kask, toporek, ubranie chroniące przez ogniem, maska. Wojskowi również nie byli gorsi, mówiąc o swojej pracy, opowiadali dzieciom jak wiele odwagi musi mieć żołnierz, a przyniesione ze sobą imitacje broni, i karabinów oraz kamizelki czy hełmy wywołały u dzieci ogromne zainteresowanie, każdy mógł dotknąć, przymierzyć, oraz mógł zadać pytanie. Na zadane pytanie, kim chcesz być w przyszłości okazało się pół grupy to żołnierze a grupie pół to strażacy. Na koniec żołnierze poczęstowali przedszkolaków słodkości, a przedszkolaki wręczyli przybyłym gościom laurki w podziękowaniu za poświęcony czas. Dzieci z żalem pożegnały przybyłych gości zniecierpliwieniem czekając następnego dnia i kolejnego gościa, jakim była pielęgniarka.
Pani pielęgniarka mówiąc o swojej pracy przekonywała dzieci, że nie należy się jej wcale bać, opowiadała, czym się zajmuje, oraz jakie czynności wykonuję pomagając lekarzowi. Dzieci miały możliwość zmierzenia temperatury swojego ciała, posłuchania jak bije ich serce lub serce kolegi, zobaczyły również jak mierzy się ciśnienie. Na zakończenie każde przedszkolak mógł przymierzyć fartuch i pomóc pani pielęgniarce w bandażowaniu kolegi lub samego siebie, ukoronowaniem zajęć było otrzymanie naklejek dzielnego pacjenta i prawdziwych strzykawek.
Ostatniego dnia gościł u nas Ratownik Wodny, który przestrzegał dzieci przed wchodzeniem na zamarznięty lód w okresie przedwiośnia, udzielał wskazówek jak należy prawidłowo zachowywać się, w pobliżu zbiorniów wodnych. Opowiadając o swojej pracy, mówił o ratowaniu ludzkiego życia, udzielając wskazówek jak należy zachowywać się nie tylko na basenie, lecz również na otwartych zbiornikach. Mówił o tym jak wygląda akcja ratunkowa tonącego, prezentował sprzęt niezbędny ratownikowi w jego pracy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały Pana ratownika, same obiecały również, że będą przebywać w pobliżu wody tylko pod opieką osób dorosłych, oraz że będą bardzo ostrożne.
Tematyka tygodnia okazała się dla dzieci, pełna inspiracji do nowych zabaw tematycznych, opowiadania niezliczonych przygód, lecz nie tylko. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat tylko kilku z tak wielu zawodów, jakie wykonują ich rodzice. Rozumiały, że różni ludzie wykonują różne zawody, lecz każdy z nas jest potrzebny, aby budować cząstkę całego społeczeństwa.

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby, co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?
A i murarz by przecież
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, w gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy musza pracować
Mój maleńki kolego.
                                         Julian Tuwim


    Pogoda Agnieszka  

Nauczyciel Przedszkola Nr 1 w Nowej Dębie

BOJS

Lista aktualności