Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

,,Ideały są jak gwiazdy – jeśli nie można ich dosięgnąć, to należy się nimi kierować”

01-06-2016

W dniu 18 maja 2016 roku Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie obchodziło rocznicę nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II. Dokładnie dziesięć lat temunw 2006 roku miała miejsce ta podniosła uroczystość. W kwietniu 2005 roku uczniowie gimnazjum wystąpili do dyrektora szkoły z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu ustanowienie tego wielkiego Polaka patronem szkoły. Wniosek zyskał wówczas poparcie Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej. Społeczność szkolna uzyskała również zgodę ówczesnego Biskupa Sandomierskiego Andrzeja Dzięgi. Rada Miejska w Nowej Dębie 27 kwietnia 2006 roku podjęła uchwałę nadającą Gimnazjum nr 1 imię. Obrano Patrona, który służy za wzór, który wciąż pozostaje niedościgłym ideałem. 

Właśnie 18 maja 2016 roku społeczność szkolna Gimnazjum nr 1, obchodząc dziesiątą rocznicę nadania szkole imienia, uczciła pamięć swojego Patrona i przypomniała, że Karol Wojtyła nie tylko był wielkim Papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem młodzieży. Młodzież zawsze zajmowała szczególne miejsce w sercu Papieża Jana Pawła II. To on w 1985 roku zainicjował tradycję Światowych Dni Młodzieży, które gromadziły rzesze młodych z całego świata. Ojciec Święty doskonale wiedział, czym biją młode serca. Czuł, że szukają odpowiedzi na podstawowe pytania, że szukają sensu życia i konkretnego projektu wedle, którego to życie budować. To właśnie w osobie Papieża Jana Pawła II młodzież znalazła autorytet, człowieka, który zachowywał harmonię między tym, co głosił i tym, co czynił. Nigdy nie dbał o poklask. Sam od siebie wymagał i tego samego uczył innych. 

Patron naszego gimnazjum to wzór do naśladowania dla członków całej szkolnej społeczności: dla uczniów, nauczycieli, rodziców. Ten najwybitniejszy z Polaków, znany i ceniony na całym świecie, pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo duchowe, które powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom. Dziś czujemy się spadkobiercami tego dziedzictwa i chcemy, by we współczesnym świecie postawa Jana Pawła II wytyczała drogi ku przyszłości. Społeczność szkolna Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie, wybierając na Patrona szkoły tak wielkiego człowieka, przyjęła na siebie ogromny obowiązek głoszenia ideałów Karola Wojtyły oraz odpowiedzialność za wychowanie przyszłych pokoleń w duchu miłości i troski o dobro młodego człowieka.
W tej doniosłej uroczystości brali udział uczniowie Gimnazjum nr 1, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście w osobach Burmistrza Miasta i Gminy pana Wiesława Ordona, pani Renaty Bal dyrektora Biura Obsługi Jednostek Samorządowych w Nowej Dębie, przedstawiciela Zakładów Metalowych pana Mariana Piechoty, przewodniczącego Komisji Oświaty pana Stanisława Skiminy, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego pana Kazimierza Wąsika, dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie pana Krystiana Rzemienia, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski ks. Mieczysława Wolanina, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Eugeniusza Nycza oraz dyrektorzy okolicznych szkół, przedszkoli i emerytowani nauczyciele. Gratulacje i życzenia skierowali do nas pan Zbigniew Chmielowiec poseł na Sejm RP oraz pani Romualda Hinzmann pierwsza dyrektor naszego gimnazjum. Na uroczystość przybyli uczniowie oraz nauczyciele ze szkół, które brały udział w ogłoszonym przez nasze gimnazjum konkursie literackim pod hasłem „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę”. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba pan Wiesław Ordon. Gościliśmy przedstawicieli z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim, Zespołu Szkół Publicznych w Bodzechowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łążku.
Z okazji jubileuszu dziesięciolecia nadania naszemu gimnazjum imienia Papieża Jana Pawła II młodzież pod kierunkiem nauczycieli – pani Barbary Goclan, pani Marii Krakowskiej i pani Renaty Dudek – przygotowała  uroczystą akademię. W montażu słowno – muzycznym wystąpili uczniowie klas: III b, III c,  II a, II b, I a. Po zakończeniu części artystycznej pan Wiesław Ordon oraz pani Agnieszka Pazder, jedna z organizatorek konkursu wręczyli nagrody dla uczniów, którzy zostali laureatami bądź zdobyli w nim wyróżnienia. Listy gratulacyjne otrzymali  także nauczyciele, opiekunowie uczniów. Słowa podziękowania kierujemy na ręce osób, które wsparły nasze działania związane z organizacją tej uroczystości tj. państwa Marii i Artura Tomczyków, państwa Bożeny i Jacka Tomczyków oraz pana Piotra Busia.

Barbara Goclan, Zbigniew Wolwowicz

Gimnazjum Nr 1 w Nowej Dębie

BOJS

Lista aktualności