Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Obchody Roku Sienkiewiczowskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie

14-12-2016

Dobiega końca rok 2016 ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza. Celem podjętej uchwały było oddanie należnego hołdu Wielkiemu Polakowi oraz przyczynienie się do popularyzacji jego twórczości oraz idei obecnych w jego książkach, głównie patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. Genezą ustanowienia Roku Sienkiewicza były przypadające w 2016 roku jubileusze: 170 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza oraz 100 rocznica jego śmierci, 120 rocznica ukazania się drukiem jego najpopularniejszej powieści pt. „Quo vadis”, 130 rocznica wydania „Potopu”, a także 50 rocznica powstania Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Z inicjatywą ogólnopolskiego uczczenia sienkiewiczowskich jubileuszy roku 2016 występowały od wielu lat środowiska muzealników, naukowców i samorządowców. W trakcie XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie w maju 2013r. wieloletni dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i inicjator szkolnych zlotów sienkiewiczowskich - Antoni Cybulski zwrócił się z apelem do nauczycieli i uczniów szkół sienkiewiczowskich o poparcie tej idei. Uczestnicy zlotu, wśród których byli również przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie, złożyli wniosek do Marszałków Sejmu i Senatu RP. Inicjatywę poparły władze samorządowe, szereg organizacji politycznych i społecznych. Listy poparcia podpisała rodzina Henryka Sienkiewicza, aktorzy i reżyserzy polskiego kina, ludzie kultury.

W obchody Roku Sienkiewiczowskiego aktywnie włączyli się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie. Z początkiem 2016r. każda klasa utworzyła kącik patrona, w bibliotece zorganizowano wystawę książek H. Sienkiewicza. Uczniowie klas 1-3 rywalizowali w międzyklasowym konkursie „Mistrz pięknego czytania dzieł H. Sienkiewicza” oraz przygotowali wystawy książek patrona szkoły ze zbiorów domowych. Starsi uczniowie opracowali i wysłali zaprojektowane karty pocztowe do zaprzyjaźnionych szkół sienkiewiczowskich, rywalizowali również w szkolnym „Dyktandzie Sienkiewiczowskim”. W maju - miesiącu urodzin H. Sienkiewicza społeczność szkolna spotkała się na obchodach Święta Szkoły z okazji Dnia Patrona, zorganizowanego po raz pierwszy w nowo wybudowanej hali sportowej. Uczniowie prezentowali plakaty o H. Sienkiewiczu, rywalizowali w „Olimpiadzie Sienkiewiczowskiej”, wykazując się nie tylko wiedzą o patronie szkoły, ale również sprytem i zręcznością w konkurencjach sportowych. Kilkanaście dni później szkolna delegacja wzięła udział w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Oblęgorku. Zlot po raz pierwszy został zorganizowany w miejscu, które pisarz otrzymał od narodu z okazji 25-lecia pracy twórczej. Jest to muzeum najstarsze i najbogatsze w zbiory po H. Sienkiewiczu. Honorowymi gośćmi zlotu byli potomkowie pisarza - wnuk Juliusz Sienkiewicz oraz prawnuczka Anna Dziewianowska. Tradycyjnie nie zabrakło znanych i cenionych aktorów z ekranizacji Trylogii - Jana Nowickiego odtwórcy roli Ketlinga i Daniela Olbrychskiego - niezapomniany Azja z „Pana Wołodyjowskiego”, Tuhaj Bej z „Ogniem i mieczem” oraz Andrzej Kmicic z „Potopu”. Zlotowicze wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznawali postaci z powieści noblisty, zwiedzali muzeum pisarza oraz ruiny zamku w Chęcinach, gdzie kręcony był film „Pan Wołodyjowski”. Ważnym punktem programu było rozstrzygnięcie ogólnopolskich konkursów sienkiewiczowskich, gdzie uczniowie „Dwójki” osiągnęli spory sukces: Jagoda Płaza zdobyła drugie miejsce w konkursie plastycznym pod tytułem „Wspólna wyprawa z Henrykiem Sienkiewiczem w czasie i przestrzeni”, jej praca została wykorzystana jako element multimedialnej scenografii uroczystości otwarcia XXIV Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. Wyróżnienie w konkursie fotograficznym pod tytułem „Bohaterowie dzieł Henryka Sienkiewicza” uzyskał Maciej Kucharski.

 

Od początku roku szkolnego 2016/2017 kontynuowaliśmy obchody roku Henryka Sienkiewicza. Udział w akcji Narodowe Czytanie „Quo vadis” pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy był wstępem do „Tygodnia z literaturą H. Sienkiewicza”, podczas którego uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły codziennie głośno czytali wybrane fragmenty utworów noblisty. Uczniowie klas czwartych i piątych wyruszyli śladami H. Sienkiewicza, uczestnicząc w szkolnych wycieczkach do Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku. W 150 rocznicę śmierci pisarza - 15 listopada 2016r. uczniowie klas trzecich zaprezentowali wieczornicę, której częścią była oryginalna inscenizacja zawierająca fragment patriotycznej mowy laudacyjnej, wygłoszonej przez H. Sienkiewicza 10 grudnia 1905 r. w Akademii Królewskiej w Sztokholmie. Wieczornicy towarzyszyła wystawa prac plastycznych i plakatów wykonanych przez uczniów klas I-VI podczas „Tygodnia z literaturą H. Sienkiewicza”. Zwieńczeniem pracy z patronem szkoły było spotkanie autorskie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki biograficznej dla dzieci pod tytułem „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”. Pisarka przybliżyła uczniom sylwetkę patrona szkoły, omawiając ciekawe anegdoty z życia pisarza i jego rodziny, opowiedziała o swojej współpracy z muzeami sienkiewiczowskimi w Woli Okrzejskiej, Oblęgorku i Poznaniu. Smutnym akcentem kończącego się Roku Henryka Sienkiewicza była śmierć inicjatora ogólnopolskich zlotów szkół sienkiewiczowskich, twórcy i wieloletniego dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, wielkiego miłośnika H. Sienkiewicza - Antoniego Cybulskiego, którego pożegnaliśmy 6 lipca 2016r. Do rangi symbolu urasta fakt, że odszedł w jubileuszowym roku H. Sienkiewicza, którego ustanowienie było dla niego spełnieniem marzeń. 

 

Renata Szpunar

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie

BOJS

Lista aktualności