Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Gimnazjaliści ratują życie dzieci w Afryce ?

11-04-2017

Czy to możliwe? Ależ tak – uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie uratowali życie 108 dzieci, przystępując do ogólnopolskiego projektu UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”. W IV edycji projektu wzięło udział ponad 1000 polskich szkół, a ogólnie zebrano 880 tysięcy z przeznaczeniem na zakup szczepionek ratujących życie dzieci. W naszej szkole już od kilku lat treści edukacji globalnej są wdrażane w ciekawy sposób, ukazując współzależności i sprawczość pojedynczej osoby na poprawę życia mieszkańców drugiej półkuli. Warto wspomnieć roczny projekt realizowany z Polską Akcją  Humanitarną uwieńczony ogólnoszkolnym marszem pod hasłem: „Zmień swój styl życia, a zmienisz świat na lepsze” czy też przystąpienie do akcji  PAH-u: „Studia dla Południa”, „Akcja. Edukacja” – uczniowie uczestniczyli także w warsztatach z zakresu adekwatnej i nieadekwatnej pomocy humanitarnej, dostępu do wody i żywności. Fair trade, odpowiedzialny konsument, mądre użytkowanie wody i energii, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, łamanie stereotypów i rzetelna wiedza to główne założenia edukacji globalnej. Oczywiście, zawsze można podjąć aktywność, której celem jest pomoc innym – kształtowanie empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka są najważniejszymi celami w edukacji młodego pokolenia, bo kto chciałby żyć w społeczeństwie pełnym  ludzi zapatrzonych tylko w siebie i swoje korzyści? W tym roku uczniowie gimnazjum zgłębiali wiedzę na temat realiów życia dzieci w szarpanej domowymi wojnami Angoli:

 

„Dzięki  projektowi większość z nas zrozumiała, że trzeba pomagać innym. To tylko i aż trochę cierpliwości, współpracy i myśl, że ratuje się życie dziecka… Jedna lalka może  uratować życie kilkorga dzieci, które tak jak my , chcą się kształcić, rozwijać,  a dzięki nam ich marzenia mogą się  spełnić …” Ola Zięba z II a

 

Głównym zadaniem projektowym było uszycie lalki reprezentującej kulturę wybranego kraju, na temat którego  uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, uwzględniając zwyczaje, tradycje, ciekawostki. Uczestnicząc w warsztatach krawieckich pod opieką jednego z rodziców – pani Lucyny Zalińskiej i pomocy pani Aliny Serafin – uczniowie kształcili nie tylko umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialności za wykonane zadanie, ale także z dużym zaangażowaniem zdobywali potrzebne materiały do ich wykonania. Na spotkaniu w podsumowaniu projektu swoją obecnością zaszczycił nas wiceburmistrz pan Leszek Mirowski oraz dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz. Burmistrz bardzo pozytywnie oceniając projekt, poddał myśl, że warto by było odszukać w kulturze innych państw polskie akcenty. Być może pomysł stanie się inspiracją tematu projektu nie tylko dla naszej szkoły. Licznie przybyli  także zaproszeni rodzice uczniów – samych uczestników projektu było 33. Po prezentacji projektu uczniowie sprzedawali  swoje małe dzieła (zdjęcia w załączeniu) - bo tak należy nazwać ich lalki, uwzględniając wkład pracy i zaangażowanie, a kwota 1085 został przesłana na zakup szczepionek na konto UNICEF-u. Koordynatorami projektu byli: pani Renata Konefał i pani Ewa Siwczuk–Cyma.

 

„Warto podejmować takie akcje – mówi Agnieszka Zagajska z II a- nie tylko wzbogacamy swoją wiedzę i umiejętności, ale  możemy naprawdę  uratować ludzkie życie – a czy jest na to  cena?

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom - poniżej znajduję się lista osób/instytucji które wsparły nasz projekt.

                                                                                                    

   Koordynatorzy: Renata Konefał Ewa Siwczuk-Cyma

BOJS

Lista aktualności