Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

II Fesitwal Kultury Lasowiackiej w Nowej Dębie

23-09-2022

„Maziarz na czynsz maź pali – 1658 r.” nawiązująca do maziarskich tradycji regionu to nowodębska odsłona II Festiwalu Kultury Lasowiackiej, która odbyła się 17 września 2022 r. w Nowej Dębie. Obchody w naszym mieście rozpoczęły warsztaty i pokazy maziarstwa Wojciecha Dragana, etnografa. W holu górnym SOK można było zwiedzić wystawę prac plastycznych pn. „Maziarstwo w życiu lasowiaków” przygotowaną przez uczniów szkół podstawowych z Miasta i Gminy Nowa Dęba, natomiast w sali kameralnej wystawę fotograficzną „Po sandomierskiej puszczy” autorstwa Jarka Mazura.

Podczas wydarzenia 25-lecie działalności świętował Zespół Ludowy „Cyganianki” działający w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach. Z tej okazji „Cyganianki” wraz z towarzyszącą kapelą przyjęły serdeczne gratulacje i życzenia od zaproszonych gości, wśród których byli: wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon oraz gospodyni imprezy dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Iwona Strojek. Występ zespołu otworzył część artystyczną sobotniego festiwalu, na który złożyły się: pieśni gwarowe oraz fragment obrzędu „Po zmówinach”. Po występie „Cyganianki” zaprosiły na degustację kapusty z grochem i kaszą, tradycyjnej potrawy wpisanej na Listę Ministerialną w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie jako produkt tradycyjny z Gminy Nowa Dęba. Nie zabrakło również degustacji dziczyzny.

Sobotnie popołudnie upłynęło mieszkańcom na występach artystycznych, pokazach rękodzieła, malowaniu na szkle oraz degustacji regionalnych potraw. Na placu przed SOK odbył się jarmark lasowiackich produktów i wyrobów rzemieślniczych. Każdy chętny mógł zakupić: piwo kraftowe Browar Tarnobrzeg, sery z gospodarstwa ekologicznego "Granice", wino z radomyskiej winnicy "Amelie", miody "Pszczółka" Jerzego Bystrzyka z Nowej Dęby oraz naturalne kosmetyki z manufaktury "Naoliw się łąką", biżuterię czy też cieszące się dużym zainteresowaniem wypieki kół gospodyń wiejskich z Chmielowa, Rozalina i Alfredówki.

Na scenie plenerowej przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury zaprezentowały się zaprzyjaźnione z SOK kapele i zespoły, w tym: Zespół Ludowy „Ługowianki”, Schola Anielskie Grajki, Zespół Śpiewaczy „Bielowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie”, Kapela Ludowa z Majdanu Królewskiego i Zespół Sygnalistów Myśliwskich Raróg działający przy zarządzie okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu. Nowodębskie prezentacje zakończyło niezwykłe widowisko pt. "Ogień w życiu Lasowiaków" w wykonaniu Teatru Ognia i Światła Amatum.

Celem II Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który odbywał się w dniach 4-18 września w trzynastu miastach Podkarpacia, jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i promocja jej unikatowego charakteru.

 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ z tego wydarzenia:

CZ.1

CZ.2

 

Lista aktualności