Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Strażacy z gminy Nowa Dęba na ćwiczeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

23-09-2013

     W Baranowie Sandomierskim 19 września odbyły się ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pn: „Reagowanie na zagrożenie powodziowe na dużym obszarze Tarnobrzeg 2013”.
     Spotkanie rozpoczęła krótka narada w Zamku w Baranowie Sandomierskim, w trakcie której starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra zaprezentował sytuację zagrożenia powodzią, kiedy przekroczenie na terenie powiatu tarnobrzeskiego stanów alarmowych na Wiśle o ponad 2 metry, 100 km fali wezbraniowej pomiędzy Krakowem i Zawichostem - oraz intensywne zasilanie Wisły przez dopływy, a w szczególności przez Wisłokę, stwarza na terenie powiatu tarnobrzeskiego bardzo poważne zagrożenie powodziowe.

- Najpoważniejsza sytuacja występuje na terenie gminy Baranów Sandomierski, gdzie na odcinku Wisły w kilometrażu 241+00 – 241+450 występują silne infiltracje obwałowania, na wysokości placu targowego pod wałem Babulówki przebicia hydrauliczne oraz tuż za mostem w Baranowie możliwość przelania się wody cofkowej przez koronę wału Babulówki – mówił Krzysztof Pitra.

- W chwili obecnej na terenie gminy Baranów Sandomierski przy podwyższaniu i umacnianiu obwałowań pracuje łącznie 175 strażaków z terenu gminy Baranów oraz gmin Nowa Dęba i Grębów. Akcją kieruje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Należy pamiętać, że bardzo trudna sytuacja jest również na terenie gminy Gorzyce położonej w widłach Wisły i Sanu, która w całości jest terenem zalewowym.
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w dniu 16.09.2013r. w składzie poszerzonym o Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz Wójta Gminy Gorzyce dokonał oceny aktualnego stanu zagrożenia powodzią. Wobec systematycznie pogarszającej się sytuacji zapadła decyzja o wzmocnieniu posiadanych powiatowych sił i środków, siłami i środkami Sił Zbrojnych oraz jednostkami straży z KSRG wyposażonymi w rękawy przeciwpowodziowe. 
     Następnie starosta Krzysztof Pitra omówił trzy założone scenariusze ewakuacji. Pierwszy scenariusz zakładał awarię obwałowania Wisły (km 241+00 – 241+450) i zatrzymanie się fali na lewym wale Babulówki. W tej sytuacji należało ewakuować 324 osoby z Dymitrowa Małego, 280 osób z Dymitrowa Dużego oraz 506 osób z Baranowa Sandomierskiego. Łącznie około 1110 osób.
Drugi scenariusz zakładał awarię prawego wału Babulówki, kiedy to do ewakuacji pozostają: 1133 osoby z Baranowa Sandomierskiego, 112 osób z Dymitrowa Dużego oraz 124 osoby z Suchorzowa / Przewozu. Ewakuacją objęto by łącznie około 1369 osób.
Trzeci scenariusz, najgorszy,  kiedy w wyniku awarii obwałowań Wisły i Babulówki zalany zostanie cały zagrożony ze strony tych rzek teren. Ewakuować wtedy należy łącznie około 2614 osób. Mieszkańcy zagrożonych miejscowości zostaną ewakuowani do drugiej części gminy, nie zagrożonej wodami Wisły i Babulówki, do wcześniej przygotowanych obiektów, wprowadzonych do bazy GIS. 12 osób niepełnosprawnych, niedołężnych i samotnych z w/w miejscowości będących pod opieką Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Baranowie Sandomierskim, ewakuowanych będzie w pierwszej kolejności przystosowanym samochodem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Baranowie do Domu Dziecka w Skopaniu.

- Wszystkie nasze decyzje oraz podejmowane działania wspierane są zrealizowanym wspólnie z gminami z pomocą Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Systemem Informacji Przestrzennej Powiatu Tarnobrzeskiego oraz wprowadzonym wspólnie z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego drugim oprogramowaniem – ZAPORA. W przypadku zalania przedstawianych przed chwilą terenów i prowadzenia zgodnie z posiadanym przez Gminę Baranów Sandomierski planem ewakuacji ludzi i zwierząt, niezbędne będzie udzielenie pomocy w zakresie ochrony przez policję opuszczonych przez ludność posesji, zabezpieczenie ewakuowanej ludności w podstawowe artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: materace, koce, art. sanitarne, żywność itp. - mówił starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.
     Następnie rozpoczęła się część praktyczna ćwiczeń. Pierwszą część epizodu, obwałowania rzeki Babulówki, prowadzono siłami i środkami gminy Baranów Sandomierski oraz Powiatu Tarnobrzeskiego. Drugą część przy przeprawie promowej przeprowadzono z wykorzystaniem Sił Zbrojnych RP. Po raz pierwszy, właśnie w Baranowie Sandomierskim, w akcji uczestniczyli żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych powołani do szybkiego wzmocnienia sił zbrojnych RP podczas sytuacji kryzysowych na terenie kraju i poza granicami. Ponadto były to pierwsze w historii tego typu ćwiczenia z wykorzystaniem systemu informacji przestrzennej GIS.
     W ćwiczeniach uczestniczyło kilkaset osób. To przedstawiciele Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego, Powiatowego i Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego, samorządowcy oraz pracownicy Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Podkarpacki Urząd Wojewódzki reprezentowała Alicja Wosik, wicewojewoda. W roli obserwatora wystąpił także starszy brygadier Bogdan Kuliga, komendant podkarpacki Państwowej Straży Pożarnej, inspektor Mirosław Furdyna, komendant Policji w Tarnobrzegu oraz Małgorzata Korczyńska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu. Powiat Tarnobrzeski reprezentował starosta Krzysztof Pitra i wicestarosta Jerzy Sudoł.    
     Drugą część ćwiczeń przeprowadzono na terenie Padwi Narodowej, gdzie przećwiczono procedury przeprowadzania ewakuacji z terenów zagrożonych powodzią.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

 

RL/MM

Lista aktualności