Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Militariada 2023 już za nami

30-06-2023

W trzeci weekend czerwca, Nowa Dęba po raz kolejny zmieniła się w poligon muzyczno – militarny. Wydarzenie z kilkuletnią przerwą funkcjonuje od 15 lat, z roku na rok jest bardziej znane i powiększa swój zasięg. Nowa Dęba jest miastem wojska i militariów, położony jest tu jeden z największych poligonów wojskowych w Polsce. Chcąc podkreślić militarny charakter Nowej Dęby w tym roku po raz kolejny część miasta zmieniła się w pole bitwy.

 

Militariadę 2023 rozpoczęły piątkowe uroczystości związane ze świętem 18 Pułku Artylerii w Nowej Dębie, na placu mjr. Jana Gryczmana. Dalsze imprezy odbywały się na terenach parkowo-rekreacyjnych „Nad Zalewem”. Oficjalne otwarcie tegorocznej  Militariady było  równie wystrzałowe jak cały jej przebieg. Pierwszy salut wykonał Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon z liczącego 193 lata karabinu. Tą wyjątkową francuską broń udostępniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Dyrektor SOK Nowa Dęba Iwona Strojek przedstawiła program Militariady zachęcając wszystkich do udziału w licznych atrakcjach. Uczestnicy mogli podziwiać rekonstrukcję militarną pt. „W HURAGANIE WOJNY – GALICJA 1915” oraz POKAZ WALKI WRĘCZ przygotowany przez 18 Pułk Artylerii z Nowej Dęby. W tegorocznej Militariadzie nie zabrakło konkursów i wielu innych atrakcji. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak-S, czołg Leopard 2A5 oraz sprzęt amerykańskich żołnierzy stacjonujących na nowodębskim poligonie. Oczywiście militaria i historyczne aspekty polskiej wojskowości to nie wszystko co zaproponowano uczestnikom wydarzenia. W ramach części artystycznej na scenie wystąpiły znane zespoły muzyki rozrywkowej oraz gwiazdy kabaretowe.

 

W sobotę po raz pierwszy na nowodębskiej scenie plenerowej odbył się występ kabaretowy w wykonaniu FORMACJI CHATELET, których publiczność przyjęła z wielkim entuzjazmem. Muzyczną sceną zawładnęły trzy energiczne dziewczyny z zespołu TOP GIRLS oraz zespół DISCO SHOW, które zgromadziły rzeszę fanów. W sobotę nie zabrakło również atrakcji dla młodszej publiczności, był blok animacyjno-muzyczny „MAGICZNA PODRÓŻ Z WRÓŻKĄ” oraz występy szkoły tańca DUDA DANCE. Niedziela również obfitowała w wiele atrakcji. Poza REKONSTRUKCJĄ MILITARNĄ oraz niezapomnianym występem gwiazdy wieczoru PIOTRA CUGOWSKIEGO, na scenie zaprezentowało się także wiele wspaniałych zespołów: VADEMECUM, SAN QUENTIN, INVICTUS oraz BLINDFOLDED.

 

Podczas Militariady dostępna była również prezentacja różnorodnych pokazów związanych  z militariami. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej zaprezentowała pokaz interaktywny „Historia umundurowania Policji Państwowej w latach 1920-1939", panel historyczny  „Opowieść o karabinie..." oraz pokazowy „Trening w szermierce na bagnety”. Nie zabrakło również stoisk 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Rzeszowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2-70 Pułku Pancernego, 2-70 Armor Regiment 2ND Brigade, 1st Infantry Division, Pierwsza Warszawska Brygada Pancerna. Poza tymi wybuchowymi atrakcjami, można było posilić się przy stoiskach gastronomicznych oraz miło spędzić czas w wesołym miasteczku.

 

Impreza odbyła się z udziałem Jednostek Sił Zbrojnych RP: Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba, 18 Pułk Artylerii. Organizatorem Militariady jest Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie oraz Miasto i Gmina Nowa Dęba zaś partnerem Województwo Podkarpackie. Patronat honorowy tegorocznej edycji objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, którzy wsparli finansowo tegoroczne wydarzenie: Województwo Podkarpackie, Zakłady Metalowe „Dezamet” S.A., Powiat Tarnobrzeski, Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A. (www.polpharma.pl), Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko, Sp. z o.o., Hotel „Szypowski”, Spółdzielnia Inwalidów „Zjednoczenie”, Euro-park „Wisłosan”, Fenix Metals Limited, Gardner Aerospace Nowa Dęba Sp. z o.o., Nadleśnictwo Nowa Dęba, Unidez Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Auto-Gaz-But, Innowacja Sp. z o.o., Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg, Dohmeyer Poland.

 

Nieoceniona pomoc popłynęła od: Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komisariatu Policji w Nowej Dębie oraz Placówki Żandarmerii Wojskowej w Nowej Dębie.

 

Patronat medialny objęło: TVL Telewizja Lokalna, TV Wisła, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwiślański, INFOnowadeba.pl

 

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, wspólną zabawę, miło spędzony czas i zapraszamy już dziś na Militariadę 2024.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 

Lista aktualności