Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Geocaching. Poszukiwacze są wśród nas

24-02-2014

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów

Geocaching jest pewnego rodzaju grą terenową, której tematem jest… poszukiwanie skarbów. Jest to zabawa międzynarodowa, kierowana do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Uczestnicy gry mają za zadanie odnaleźć skrzynkę ukrytą przez innych graczy. Skrzynki ukrywane są głównie w interesujących miejscach i zawierają dziennik odwiedzin (tzw. logbook), do którego wpisują się kolejni znalazcy. Jeśli kesz jest odpowiedniej wielkości zmieszczą się tam również drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrzynki przekazywana jest pozostałym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie jej współrzędnych geograficznych w jednym ze specjalnych serwisów internetowych, tzw. serwisów geocachingowych. Korzystając z koordynatów lub/i wskazówek słownych poszukiwacz musi odszukać miejsce ukrycia skrzynki. Korzystać należy wtedy z odbiornika GPS lub, w przypadku quizów, z własnej głowy. Uczestnicy zabawy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska. Zabawa służy też promowaniu walorów turystycznych i zabytków określonych miejsc.

 


- O geocachingu w Faktach TVN -

 

Kesz
Skrzynki są nazywane przez uczestników keszami (od ang. cache - kryjówka) i chowane najczęściej w miejscach, które mają wartość historyczną, naukową, lub po prostu estetyczną. Pojemniki można zatem znaleźć w ciekawych punktach widokowych, przy starych zabytkach, pomnikach, a nawet przy starych cmentarzach. Poszukiwania można odbywać rodzinnie, podczas spaceru, wycieczki czy po prostu podróżując. Można siedzieć w domu przed telewizorem, ale po co? Można iść na spacer do parku, ale ile razy można iść na spacer w to samo miejsce - mówi Wrzos, jeden z graczy, który w geocaching „bawi się” już kilka lat. Na swoim koncie ma ponad 5 tysięcy odnalezionych skrzynek w całym kraju. Podobnie jak wielu uczestników również zakłada nowe skrzynki, zaś ich liczba stale rośnie. Gdy jadę gdzieś z rodziną najpierw sprawdzam, czy po drodze nie znajduje się jakiś kesz. Wrzucam do GPS mapę z zapisanymi koordynatami skrzynek i w czasie podróży podejmuję skrzynki. W czasie wyjazdów również zakładam nowe - dodaje.

Miejsce podnosi wartość skrzynki
Na stronie opencaching.pl, gdzie jest zarejestrowanych już ponad 20 tysięcy użytkowników prowadzone są również statystyki. Można sprawdzić które z keszy są najpopularniejsze, a które najwyżej oceniane. Oceną objęta jest również aktywność uczestników gry. Im ciekawsze miejsce tym wyższa ocena skrzynki. Aby lepiej poznać tę zabawę trzeba po prostu tego spróbować. Na samym początku trzeba się zarejestrować w jednym z serwisów geocachingowych - www.geocaching.com lub www.opencaching.pl . Po zarejestrowaniu możemy przystąpić do poszukiwań. Na mapie lokalizujemy miejsce ukrycia skrzynki, ale to dopiero początek. Trzeba bowiem jeszcze fizycznie skrzynkę podjąć, wpisać się do dziennika i odłożyć starannie tak, by nadal pozostała zamaskowana. Zdaniem wielu poszukiwaczy najciekawsze skrzynki to takie, które posiadają minimum opisu, za to dokładne koordynaty i zmyślny sposób ukrycia. Zdarzają się zatem skrzyneczki zamaskowane jako jeden z elementów kraty, albo ukryte w małej szczelinie między murami. Są jednak i zwolennicy skarbów, których miejsce ukrycia trzeba odgadnąć na podstawie obliczeń, zagadek, rebusów czy tajemniczych szyfrów. Podpowiedzią w znalezieniu kesza są często tzw. "spoilery", czyli zdjęcia przedstawiające charakterystyczne miejsce, w którym należy szukać.

W naszej okolicy też można „keszować”...

Na terenie gminy Nowa Dęba także można znaleźć kilka skrzynek. W Budzie Stalowskiej z racji pięknych terenów ukryta jest seria skrzynek pt.: „Na Stawach”, a w Rozalinie swoją skrzynkę ma kapliczka Św. Rozalii. Także „Militariada” ma swój skarb, który został ukryty przy okazji jej czwartej edycji w 2012 roku. W tym przypadku trzeba rozwiązać specjalnie przygotowany quiz. Poprawnie rozwiązane zadanie wskaże współrzędne ukrycia finałowego pojemnika. Skrzynka została także założona na pamiątkę 50-rocznicy nadania praw miejskich Nowej Dębie.

Miejsc ze skrzynkami ciągle przybywa, wystarczy śledzić na bieżąco mapę z naniesionymi lokalizacjami i po pojawieniu się nowych skrzynek ruszać na poszukiwania...

 

Źródło: www.wiadomosci24.pl


RL/MM

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*