Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Po śladach Chrystusa w Ziemi Świętej

23-04-2014

     Człowiek w swoim życiu przeżywa różne wydarzenia. Jedne są małej wagi, a inne zostawiają mocny ślad w naszym myśleniu, wartościowaniu i podejściu do życia. Te wydarzenia mogą mieć charakter świecki, niezwiązany z naszymi przekonaniami i wiarą lub też przeniknięte są wydźwiękiem religijnym. Wydarzeniem wynikającym z motywów religijnych była parafialna pielgrzymka do ziemskiej ojczyzny Pana Jezusa, określanej zazwyczaj jako Ziemia Święta, związanej z miejscami urodzenia, publicznej działalności, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego rodzaju wyprawa pozwala osobiście poznać, dotknąć i zobaczyć tereny, o których mówi Pismo św., zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Miała ona miejsce w dniach od 25 stycznia do 1 lutego 2014 r. Oprócz osób z naszego środowiska Nowej Dęby dołączyli także przedstawiciele innych miejscowości (m.in. z : Rzeszowa, Tych , Łańcuta, Żołyni).

 

     Naszym przewodnikiem podczas tej pielgrzymki był biblista ks. dr Piotr Mierzwa, wykładowca WSD w Rzeszowie, a równocześnie kapelan lotniska Jasionka oraz pięciu innych księży. Nad całością organizacyjną czuwało biuro pielgrzymkowe „PIELGRZYM” z Rzeszowa. Wylot odbył się z lotniska Pyrzowice w Katowicach, a lądowaliśmy w Tel Avivie. Należy zwrócić uwagę na serdeczną, życzliwą i radosną atmosferę panującą wśród licznej, bo liczącej 52 osoby, grupy pielgrzymów.

 

     Każdy dzień miał ustalony program realizowany nawet z nawiązką, co było możliwe dzięki zdyscyplinowaniu uczestników i niezwykłym kompetencjom przewodnika ks. Piotra. Rozpoczynał się od wspólnych modlitw porannych, kończonych zazwyczaj śpiewem Godzinek do NMP. Najważniejszym wydarzeniem każdego dnia była Eucharystia sprawowana w Sanktuarium Biczowania Pana Jezusa, w pustym Grobie Zbawiciela i Grocie Getsemani w Jerozolimie, w Kanie Galilejskiej, w kaplicy Mojżesza na Górze Tabor oraz w Grocie Pasterzy i Grocie Mlecznej w Betlejem. Podczas każdej z nich tematyczne homilie wygłaszał ksiądz przewodnik Piotr. Współpraca pielgrzymów z organizatorami przynosiła korzyści, satysfakcję i zadowolenie wszystkich.

     W Betlejem najważniejszym obiektem jest Bizantyjska Bazylika, do której prowadzą tzw. Drzwi Pokory. Ich nazwa jest uzasadniona, gdyż aby wejść do wnętrza, trzeba się schylić. Tu znajduje się Grota Narodzenia Jezusa i kilka innych, w tym św. Hieronima, który przebywając w niej tłumaczył Biblię na język łaciński. Obok kościół św. Katarzyny, a na Polu Pasterzy- kościół w kształcie namiotu i pasterska grota w skałach.

     W Kanie Galilejskiej, miejscu pierwszego cudu Pana Jezusa, przemiany wody w wino, podczas Mszy św. przeżywaliśmy podniosłe wydarzenie odnowienia przyrzeczeń małżeńskich przez 11 par, które były na pielgrzymce. Pamiątką po przeżyciu tych ślubowań były okolicznościowe certyfikaty ze złożonymi podpisami potwierdzającymi pobyt w tym miejscu i udział we wspomnianych uroczystościach.

     W Jerozolimie zaczęliśmy naszą wędrówkę od Kościoła św. Anny znanego ze wspaniałej akustyki, obok którego jest sadzawka Betezda. Na Górze Oliwnej zatrzymaliśmy się w miejscu Wniebowstąpienia Jezusa, w kościele Ojcze nasz, w Kaplicy Pan Zapłakał, w Ogrójcu, w kościele Wszystkich Narodów wzniesionym na miejscu modlitwy Jezusa przed męką oraz w krypcie u podnóża Góry Oliwnej, w której jest grób Maryi. Weszliśmy także na teren cmentarza żydowskiego. Po przeciwnej stronie Góry Oliwnej, na Syjonie, zatrzymaliśmy się w Sali na Górze czyli w Wieczerniku. Byliśmy również w kościele Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, w Kościele Zaparcia się Jezusa przez św. Piotra, przy Ścianie Płaczu i przejechaliśmy przez dzielnicę Żydów ortodoksyjnych.

    W Ain Karem, w miejscu odwiedzin Maryi u Elżbiety, dotarliśmy do Kościoła Nawiedzenia i Kościoła św. Jana Chrzciciela. Nad Morzem Martwym była dla chętnych możliwość kąpieli w jego mocno zasolonych wodach.

     Cezarea Nadmorska to pozostałości historycznych akweduktów. W Kafarnaum podziwialiśmy zarys domu św. Piotra i kościół Jego imienia oraz synagogę. W Nazarecie naszą uwagę przykuła przede wszystkim wspaniała Bazylika Zwiastowania i kościół św. Józefa. Pobyt na jeziorem Galilejskim urozmaiciliśmy przejazdem łodzią oraz skosztowaniem ryby św. Piotra. W pobliżu jeziora widzieliśmy Kościół Błogosławieństw, Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu św. Piotra. W Haifie na Górze Karmel odwiedziliśmy Klasztor z Grotą, w której przebywał prorok Eliasz. Z Jerycha, najstarszego miasta świata, zapamiętaliśmy wykopaliska, drzewo sykomory związane z osoba św. Mateusza, a w niedalekiej odległości - Górę Kuszenia Jezusa. Betania, związana z cudem wskrzeszenia Łazarza, kojarzona jest z grotą uważaną za jego grób. Warta zapamiętania jest także Góra Tabor, na którą wyjechaliśmy taksówkami, z Bazyliką Przemienienia Pańskiego i pięknymi widokami oraz Muzeum Yad Vaschem poświęcone pamięci Żydów, którzy zginęli podczas holokaustu i w miejscu chrztu Pana Jezusa nad Jordanem, gdzie odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne.

 

     Warto przytoczyć fakt podany przez przewodnika, który zacytował wypowiedź jednego ze swoich profesorów, specjalisty od znajomości Biblii: ,,Nawiedzając miejsca związane w historią zbawienia uklęknij, ucałuj, uszanuj tajemnicę biblijnego wydarzenia, które tu było. Nie jest istotne, czy to było dokładnie tu, czy też nieco dalej, w bok, na prawo czy lewo, i nie stawiaj głupich pytań". Jest to swoiste pouczenie. Swoją wymowę mają także zasłyszane wypowiedzi uczestników wyprawy: „To wspaniałe i niezapomniane przeżycie dla każdego wierzącego człowieka - móc być tam, gdzie Chrystus narodził się, nauczał, umarł i zmartwychwstał"; ,,Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że mogłem przemieszczać się po tych terenach, po których przed dwoma tysiącami lat chodził Chrystus"; ,,Od teraz zupełnie inaczej będę słuchała tekstów Pisma św. i lepiej je rozumiała"; ,,Miejsca związane z życiem i publiczną działalnością Jezusa będą mi znacznie bliższe"; ,,Pielgrzymka do Ziemi Świętej to faktycznie piąta ewangelia.”


     Wszędzie, gdzie zatrzymywaliśmy się w trakcie naszej wędrówki, z modlitwą na ustach i swoistym zadumaniem, w duchu wiary, dziękowaliśmy, że Pan pozwolił nam tu przybyć.

 

ks. Mieczysław Wolanin

Parafia Matki Bożej Królowej Polski

 

Więcej zdjęć w galerii

Tekst dostępny również w 74 numerze "Naszych Spraw" - wiosna 2014

 

RL/MM


 

Lista aktualności